Termal Macun

Termal Macun

Termal macun un eskidiği nasıl belli olur? Bilgisayarınızda fanınız sürekli yüksek devirde çalıştığında, bu durumu bilgisayarınızdan gelen hafif rüzgar sesine benzer bir sesten, bir uğultudan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda bir dosyayı açmaya, nette bir web sayfasına girmeye çalıştığınız andan itibaren başlayan, kesik kesik fakat sürekli bir şekilde devam eden rahatsız edici bu sesin yanında, bir de ekranınızda donma meydana geliyor ve sonrasında, bilgisayarınız kendi kendine kapanıyorsa işlemcinizin soğutma sistemi artık bakım istiyor demektir. Bunun için önce fan temizliği ve sonrasında termal macun değişimi şarttır. Termal macunun kaliteli olması çok önemlidir çünkü bu macun bilgisayarınızın performansını direkt olarak etkileyen bir sarf malzemesidir.

Termal Macun Nedir

Termal macun; işlemci için özel hazırlanmış, ince kremsi bir kıvamda bir ısı ileticisidir. Bu kremsi macun, içinde barındırdığı formül sayesinde bir yüzeydeki ısıyı diğer yüzeye kolaylıkla iletebilme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla da soğutma işleminin bir parçası olarak bilgisayara ilişkin üretilen önemli ve vazgeçilmez ürünlerin arasında yer alır.

Ömrü Ne kadardır?

Termal macunlar, bilgisayarlar dışında da sayısız kullanım alanına sahiptir fakat biz burada bilgisayarlar üzerinde kullanılan termal macunlardan bahsedeceğiz. Bu macunlar laptop ve bilgisayarlarınızın kullanımına bağlı olarak genellikle 2 ila 4 yıl arasında yenilenmelidir. 10 yıl kullanılan ve termal macunu değişmeyen bilgisarlar da var diyebilirsiniz. Bu durum daha çok, yüksek performanslı kullanılmayan bilgisayarlarda görülür. Bilgisayarınızın macunu çok uzun süre kalıcı olabilir ancak aynı zamanda bilgisayarınızın performansı her geçen gün düşmüştür ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz.

Termal Macun Önemi

Termal Macun Nasıl Sürülür

Termal macun her iki yüzey çizilmeden, temizlenerek çok ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Fazla veya az sürdüğünüz macunlar işlemci veya ekran kartınıza zarar verebilir ve aynı zamanda tam performans alamayabilirsiniz. Bunu videomuzda izleyebilirsiniz.

Termal macun yenilenmez ise bilgisayarınız yavaşlar. Bu durumun sonucu olarak ta donma ve kendi kendine kapanma gibi hatalar vermeye başlar. Bununla birlikte fanınız işlemciyi soğutmak için sürekli çalışır.

Termal Macun Önerisi

Piyasada bir çok termal macun markası mevcuttur. Öyle ki sektördeki kaliteli markalar arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünü almadan önce muhakkak ürün yorumlarını okumalısınız. Size uygun gelen markayı almaya karar vermeniz böylelikle kolaylaşacaktır. Sizler için bu videoda 3 markayı karşılaştırdık. Sırası ile HT-WT160 Thermal macun, XIGMATEK PTI-G3606, VE COOLMASTER MASTERJEL PRO. Aralarındaki inanılmaz farkları sizler için videomuzda görüntüledik. Siz de videomuzu izleyerek marka seçiminde kararınızı verin.

Termal macun, termal macun önerisi, termal macun ne işe yarar, termal macun nasıl sürülür, termal macun laptop, termal macun fiyat, termal macun işlemci, işlemci termal macun sürme, işlemci termal macun ne zaman yenilenir, işlemciye termal macun sürmezsek, termal macun cpu, termal macun işlemci pastası, termal macun işlemciye nasıl sürülür, termal macun işlemciye zarar verir mi, termal macun işlemci soğutma, termal macun işlemci için, termal macun olmadan işlemci

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin