Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı; Değerli ziyaretçimiz bu makale, doğrudan hastamızın anlatımı ile derlenmiş ve sizlere yol gösterici olacağı düşünülerek hazırlanmıştır.

Merhaba! Ben 47 yaşında bir erkeğim. Gözümdeki katarakttan dolayı ameliyat oldum ve şu an ameliyatımın ardından 2 ay geçti. Süreci tüm detay ve sıralaması ile sizlerle paylaşıyorum. Katarakt ameliyatına dair edindiğim tecrübelerim, umarım sizlere yardımcı olur.

Bir gün uyandığımda, çevremi puslu ve renkleri soluk görmeye başladım. Aynı zamanda akşamları araba ışıklarının gözümü aldığını, karşı yönden arabalar gelirken, kendi yolumu zaman zaman göremediğimi fark ettim. İşim gereği çok sık bilgisayar kullanan birisi olarak, ekran sürekli gözümü alıyor, harfleri okumakta zorlanıyordum. Bu yüzden bilgisayar kullanmaktan soğudum. Ayrıca bir ara öyle bir şey oldu ki gözüm daha iyi görmeye başladı. Yakın ve uzak görüşüm çok iyi olmuştu. Öyle ki ileri derece astigmatım olduğu için, araba kullanırken gözlüğümü muhakkak takan ben, gözlüksüz araba kullanacak derecede gözümde iyileşme olduğunu gözlemledim.

Bu arada pusluluk ve ışıkların gözümü alması durumları devam ediyordu. Ben de katarakt bilgisi olmayan biri olarak herhalde gözlük numaram değişti, bu pus ve rahatsız edici ışık yansıması da ondan diye düşündüm. Durumun ne olduğunu anlayabilmek için Ankara şehir hastanesi göz bölümünden randevu aldım. On gün sonra randevuya gittiğimde gerekli muayene yapıldığı ve bir gözümde yoğun bir katarakt tabakası olduğu tespit edildi. Doktorum bana katarakt ameliyatı olmam gerektiğini söyledi.

Katarakt Ameliyatı
Katarakt Ameliyatı

Bunun yanında, gözlük kullanmadan hayatıma devam etmek istersem, katarakt ameliyatı olurken, bir çeşit akıllı lens takabileceklerini, takılacak akıllı lens sayesinde de ömür boyu gözlüklerimden kurtulabileceğimi ifade etti. Bana bu konuda iki seçenek sundu.

Buna göre, eğer kabul edersem, ya hastane bünyesinde bulunan, orta ve uzak mesafeyi gözlüksüz görebileceğim akıllı lens, masrafı SGK tarafından karşılandığı için fark alınmadan ücretsiz takılacaktı ya da ücret karşılığı dışarıdan özel olarak alacağım 3 odaklı akıllı lens takılacaktı. İkinci seçeneği tercih edersem, gözlüklerim olmadan, yakın, orta, uzak görme yetisine kavuşabilecektim.

Ben 3 odaklı akıllı lensten yana tercihimi kullandım ve bana doktorum tarafından tavsiye edilen firmadan, hastanenin ölçüm sonucu belirlediği 3 odaklı akıllı merceği 610 dolar karşılığı aldım. Sonrasında da ameliyat gününü bekledim, yaklaşık 1 ay olan bu süreçte göz damlası kullandım.

06-12-2021 tarihinde hem katarakt ameliyatı olmak, hem de 3 odaklı TFNT60 +18,5 Toric (Panotix) ibaresi olan merceği gözüme takmaları için ameliyat masasına yattım. Gerek Katarakt Ameliyatına kadar geçen süreç gerekse ameliyat süresi devlet hastanesinde biraz can sıkıcı olabiliyor ama ben bunu çokta fazla hissetmedim.(PROSEDÜR…….)

Katarak Ameliyatı Süresi

Katarakt ameliyatı 20 dakika kadar sürdü, çıktığımda gözüm kapalıydı. Ameliyat sonrası doktorum bana 2 adet damla yazdı. İlk gün, gözümde ve başımda ağrı vardı ama ertesi gün ağrı neredeyse geçmişti. Ameliyattan bir gün sonra gözümdeki bandı çıkarabileceğim söylendi. Ben de sabah uyanınca dikkatli bir şekilde bandı çıkardım.

O an tarif edemeyeceğim bir aydınlıkla birlikte, renklerdeki netlik ve canlılık inanılmazdı. Sanki kar yağmışta her yer bembeyaz ve tertemiz olmuştu. Bu durum ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası hayli tedirgin olan benim için çok mutluluk verici bir gelişmeydi.

Ameliyat sonrası ilk kontrolüme gittiğimde, doktorum, ameliyatımın başarılı geçtiğini, her şeyin yolunda gittiğini, damlalarımı düzenli şekilde ve zamanında damlatmayı ihmal etmemem gerektiğini söyledi. Bir hafta sonra ikinci kontrolüme gittim. Bu arada gözümde hafif batmalar ve kaşınmalar oluyordu.

Damlaları kullandıkça bu batmalar ve kaşınmalar geçiyor, gözümdeki görüş ise bir gün iyi bir gün kötü oluyordu ama tabi ki de ameliyattan önceki görmeme kıyasla çok daha iyi durumdaydım. Katarakt ameliyatından bir hafta sonra kontrole gittiğimde doktorum bana gözümde geçici bir lens olduğunu ve onu alacağını söyledi ve hemen muayene odasında aldı. Ardından göz muayenemi yaptı. Orta sıradaki harfleri rahat okuyabildim, alt sırada zorlandım.

Göz İçi Akıllı Lens
Göz İçi Akıllı Lens

Doktorum bu görmenin çok iyi olduğunu söyledi. Üçüncü bir kontrole gerek kalmadığını belirtti. Bununla birlikte eğer iki gözümde de katarakt olsaydı, ikinci gözüm için katarakt ameliyatımı ilk ameliyatımdan bir hafta sonra olabileceğim söylenmişti fakat benim sadece tek gözümde katarakt olduğu için ikinci gözümden katarakt olmadım. Şimdi katarakt ameliyatımın üzerinden yaklaşık 1 ay geçti, görmem gayet iyi fakat bazen yakına uzun süre bakıp hemen arkasından uzağa bakmam gerektiğinde, uzağı görmem bulanıklaşıyor. 5 dakika gözümü dinlendirdiğimde, görmem tekrardan netleşiyor.

Ameliyat öncesi beni çok rahatsız eden, gözümü alan araba ışıkları ve diğer sokak ışıklarının etrafındaki halkalı ışık yansıması, halen var ama gözümü rahatsız etmiyor, görüş kalitemi olumsuz etkilemiyor. Bunun da geçeceğini söylediler, bekliyorum. Bu ışık yansımasını sormak ve kontrol muayenesi olmak için yaklaşık 1 ay sonra doktoruma gideceğim. Gelişmeleri buradan sizlerle paylaşacağım.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

– Güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkılmamalı

– Havuza ve denize girilmemeli,

– Bir hafta boyunca banyo yapılmamalı,

– Göze su değdirmekten kaçınılmalı

– Gözü ovuşturma, göze bastırma, gözü kaşıma gibi davranışlarda bulunulmamalı,

– Ağır kaldırılmamalı,

– Göze basınç yapacak hareketlerden ve davranışlardan uzak durulmalı,

– Ayrıca gözünüz için sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Devlet hastanesi bünyesinde bulunan akıllı lens için ücret alınmıyor. Devlet hastanelerinde katarakt ameliyatı ücretsiz yapılıyor. Özel firmalardan alınan 3 boyutlu lensin fiyatı 600 – 1000 $ civarında değişiyor. Özel Hastanelerde katarakt ameliyatı tek göz için 7000 – 30000 TL arasında değişiyor. Ayrıca katarakt ameliyatı detayları için linke tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca merak ettikleriniz olursa yorumlar kısmından bize yazın, sorularınız en kısa zamanda cevaplanacaktır, hepinize geçmiş olsun. Katarakt ameliyatı yorumları ve daha fazlasını sitemizde bulabilirsiniz, sizde katarakt ameliyatı ile ilgili yorum ve sorularınızı yazmaktan çekinmeyin.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin