Siyah Üzüm Çekirdeği

siyah üzüm çekirdeği

Siyah üzüm nerede yetişir, siyah üzüm çekirdeği nerede ve nasıl kullanılır, siyah üzüm çekirdeği tozu maskesi, siyah üzüm çekirdeği nerede ve nasıl saklanmalı, siyah üzüm çekirdeğinin faydaları, siyah üzüm çekirdeği ekstresinin faydaları, üzüm çekirdeğinin zararları ve yan etkileri – konuyla ilgili en doğru bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

SİYAH ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Diğer İsimleri: KARA ÜZÜM,

Latince Adı: VİTİS VİNİFERA,

İngilizce Adı: BLACK GRAPE SEED, Almanca Adı: TRAUBEN, Fransızca Adı: PEPİN DE RAİSİN NOİR

Siyah Üzüm Nerede Yetişir?

Üzüm asma ağacında yetişir. Bakımı her ne kadar kolaymış gibi görünse de aslında meşakkatli ve ilgi isteyen bir bitkidir. Budama işeminin düzenli olarak yapılması gerekir. Üzüm yetiştirmek isteyen kişiler, öncelikle üzümün yetişmesi için ihtiyaç duyduğu ortamı sağlamalıdır. Üzüm ılıman iklimleri seven bir bitki olmakla birlikte, soğuğa da dayanıklı bir meyvedir. Dolayısıyla Türkiye’de pek çok bölgede üzüm yetiştirilebilmektedir. Ancak iklim koşulları bölgelere göre değişiklik gösterdiğinden, her yörede farklı çeşidi yetişebilir. Üzümün en yoğun yetiştiği bölge Ege Bölgesidir. Özellikle de İzmir ve Manisa, üzüm yetiştiriciliğinin çok yoğun olduğu illerdir. Bunun dışında Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgeleri’nde de farklı tür üzümler yetişmektedir. Üzüm meyvesinin çıkış noktası Anadolu ya da diğer adıyla Küçük Asyadır. Kafkasya’yı da içine alan bu bölgede 1.200’ün üzerinde üzüm çeşidi yetiştiği bilinmektedir. Hem ilkbaharda, hem sonbaharda yetişebilen, 15.000 civarında türü olan bu meyvenin bir çeşidi de siyah üzümdür. Siyah üzümün de çok sayıda farklı türü vardır.

Siyah Üzüm Çekirdeği Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır
Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır

Üzüm taze ve kutulmuş haliyle, her mevsim yenebilen bir meyvedir. Üzüm çekirdeği ise çoğu zaman değerlendirilmeden atılan kısmıdır. Halbuki üzüm çekirdeğinin hele de siyah üzüm çekirdeğinin insan sağlığı üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. Aslında çekirdeğinde ve kabuğunda bulunan resveratrol maddesinden dolayı bu süper gıda, çok uzun zaman önce, ilaç besin olarak tanımlanmıştır. Buna göre bu şifalı besinin faydalarından yararlanmak için siyah üzümün çekirdeğini tüketmenin en kolay ve basit yolu; yoğurt ya da balın içine karıştırarak tüketmektir. Bunun için ufak bir kase yoğurt ya da bir iki yemek kaşığı bala bir çay kaşığı kadar üzüm çekirdeği eklemek yeterli olacaktır. Bunun dışında çekirdekleri doğrudan ağızda çiğneyerek tüketmekte mümkündür. Çekirdeği öğüttükten sonra çay olarak demleyip içmekte, üzüm çekirdeğinin sağlıklı etkilerinden faydalanmak için güzel bir yoldur. Cilt üzerindeki olumlu etkileri açısından listenin en başlarında sayılabilecek üzüm çekirdeği gerçek bir cilt dostudur. Öğütülmüş üzüm çekirdeğini, cilde faydalı başkaca ürünlerle karıştırmak suretiyle, cilde uygulanabilecek harika bir maske elde edilebilir. Tek başına dahi cilde uygulanmasının cilt üzerinde pek çok olumlu etkileri vardır. Siyah üzümün yalnızca çekirdekleri değil kabukları ve sapları da inanılmaz faydalıdır. Dolayısıyla kabuk ve saplarından da yararlı ekstreler elde edilmektedir.

Siyah Üzüm Çekirdeği Tozu Maskesi Tarifi:

Yapımı çok basit olan bu tarif için; 1 çay bardağı siyah üzüm çekirdeğine ve 1 tatlı kaşığı soğuk sıkım zeytinyağına ihtiyacımız var. Öncelikle üzüm çekirdeklerini bir rondo yardımıyla un haline getiriyoruz. Daha sonra öğütmüş olduğumuz bu çekirdekleri zeytinyağı ile bir kase içinde güzelce harmanlıyoruz. Elde ettiğimiz karışımı yüzümüze ve dekolte bölgemize rahatlıkla uygulayabiliriz. 15-20 dakika beklettiğimiz maskeyi ılık su ile duruluyoruz. Uygulamanın ardından cilt yapımıza uygun bir nemlendirici ile cildimizi nemlendiriyoruz. Bu arada maskeyi göz çevresi ve dudak bölgesi gibi hassas yerlerde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Siyah Üzüm Çekirdeği Nerede ve Nasıl Saklanmalı?

Siyah üzüm çekirdeği oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Isıdan ve ışıktan korumak gerekir. Mümkünse az miktarlarda satın alarak taze taze tüketmek en doğru olanıdır.

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

1- Saç dökülmesini önler

Üzüm çekirdeği kan dolaşımını hızlandırıp kan damarlarına kuvvet verdiği için saç köklerini güçlendirir. Böylelikle saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

2- Kanseri önler

Çok güçlü bir antioksidan olması sebebiyle üzüm çekirdeği; özellikle cilt, prostat ve meme kanseri gibi kanser türlerini önlemede çok etkili bir besindir.

3- Cildi gençleştirir

Üzüm çekirdeğini çeşitli şekillerde tüketmenin, cilt sorunlarının giderilmesinde önemli bir rolü vardır. İçeriğinde bulunan kolajen ve resveratrol sayesinde yaşlanmaya karşı savaşırken, ciltteki kırışıklıkların da görünümünde gözle görülür iyileşmeler sağlar. Bundan dolayı çok daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen herkese rahatlıkla önerilebilecek bir besindir. Üzüm çekirdeği; kolajen üretimini arttırıcı özelliği sayesinde cildin daha esnek olmasını sağlar, bu özelliği dolayısıyla da pek çok çatlak ve akne kreminin yapımında kulanılmaktadır.

4- Kan dolaşımını hızlandırır

Üzüm çekirdeği, kan dolaşımını hızlandırır, kanı temizler. Bu da pıhtılaşmayı önler ve tansiyonu dengeler. İçeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde üzüm çekirdeği, kan damarlarının güçlenmesinde büyük rol oynar. Bununla birlikte vücutta biriken tüm zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kalbi kuvvetlendirir. Kalp sorunu olan kişiler için üzüm çekirdeği çok faydalıdır.

5- İltihabı söker

Üzüm çekirdeği, iltihaplanma ve enfeksiyon tedavisinde çok önemli rol oynar. İltihaplanmayı ve enfeksiyonu tedavi etme özelliği kanıtlanmıştır. Kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde ve hatta bağırsakları temizlemede yardımcı olabilir.

6- Gözleri keskinleştirir

İçeriğinde bulunan zengin E vitamini sayesinde gözleri kuvvetlendirerek görme kalitesinin artmasına yardımcı olur. Böylelikle televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen uzun zaman dilimleri sonucu ya da saatlerce kitap okumayla gelen göz yorgunluğunun giderilmesini sağlar. Üzüm çekirdeğinin göz sağlığı üzerindeki olumlu etkileri yadsınamaz büyüklüktedir, öyle ki retina hasarlarına karşı dahi kullanılmaktadır.

Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?

Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir
Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir
 • Besleyicidir. Bedenen ve zihnen kuvvetli yapar.
 • Kan yapar.
 • Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.
 • Kabızlığı giderir.
 • Kalbi kuvvetlendirir. Kanı temizler.
 • Şişmanlıkta faydalıdır.
 • Hamilelikte mide bulantısını minimuma indirir.
 • Cilde güzellik verir.
 • Nekahat döneminin daha hızlı ve rahat atlatılmasına yardımcı olur.
 • Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesinde etkilidir.

Siyah Üzüm Çekirdeği Ekstresinin Faydaları Nelerdir?

 • Çok güçlü antioksidan özelliği vardır.
 • Kalbi ve damarları korur.
 • Kan dolaşımıyla ilgili rahatsızlıklarda olumlu etkileri vardır.
 • Baş ağrısı, cilt sorunları ve retina hasarlarına karşı kullanılmaktadır.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunur.
 • Ayrıca bakınız Şahtereotu

Üzüm Çekirdeğinin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Üzüm çekirdeğinin bilinen ciddi bir yan etkisi ya da herhangi bir ilaçla etkileşimi yoktur. Buna rağmen diğer tüm besinlerde geçerli olduğu gibi üzüm çekirdeğini de abartılı tüketimden kaçınmakta fayda vardır.

Okuyucunun Dikkatine

Hazırlayan ve Bilinmesi Gerekenler İçin Buraya Tıklayınız.

Değerli okuyucu! Ben Avukat Özgen Terzi. Ben de sizler gibi bir web kullanıcısıyım. Aynı zamanda çocuklarının dünyaya gelmesiyle birlikte, yaşama dair pek çok alanda farkındalık sahibi olmak isteyen bir anneyim. Bunun için en büyük yardımcım internet diye düşünüyordum. Ne yazı ki, ihtiyacım olan konulara dair okuduğum yazıların çoğu zaman eksik ve yanlış bilgilerle hazırlandığını, hiçbir araştırmaya gerek duyulmadan kopyala yapıştır yöntemiyle sayfalara taşındığını gördüm. Bu durum beni ciddiyetle araştırmaya sevk etti. Öncelikli olarak, bitkiler ve besinler konusunu ele aldım. Bunun için, kaliteli yayınları takip ettim, alanında uzman kişilerin kaleme almış olduğu kaynakları okudum, inceledim. Edindiğim bilgilerin doğruluğunu teyit edip yazıya döktüm ve en nihayet bu yazıları sizlerle buluşma noktamız olan birbox.net te paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Sizler de deneyimlerinizi ve bana iletmek istediğiniz mesajları sayfanın altında bulunan yorumlar kısmı aracılığı ile iletebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine: Sayfamızda anlatılanlar tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Her şeyden önce, kullanacağınız besine karşı alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Doktora gitmeden ve rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmeden, burada anlatılan bilgilerden yola çıkarak, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar var ise, öncelikli olarak onları kullanmalısınız. Burada anlatılan bitki ve besinleri, tıbbi tedaviye destek amaçlı uygulamalısınız. Aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin