Ahşap Boyama

Ahşap Boyama

Ahşap boyama, genellikle ilerleyen yaşlarda, merak ve hobilerin öne çıktığı anda, boş zamanları değerlendirmede insana huzur veren bir uğraş ve iştir. Herkesin evinde, bahçesinde, iş yerinde ahşap objeler veya eşyalar vardır, bunların içinde zamanla eskidikçe güzelleşenleri de vardır, bozulanları da. İşte biz bu bozulan eşyaları veya yeni bir ahşap objeyi boyayarak bize yepyeni bir enerji verecek kaynaklar yaratabiliriz. Hem de bunu mevcut eşyalarımızı kullanarak yapacağız. Ahşap boyamayı veya ahşap tamiratını sizler de benim gibi evinizde amatörce, çok masraf etmeden yapma düşüncesinde iseniz, öncelikle gerekli malzemeleri ve bir kaç püf noktasını aşağıda yazdım. ve Ayrıca kendi imkanlarım ile fazla masraf yapmadan elimdeki alet ve malzemeleri kullanarak yapmış olduğum masa ve sandalye tamirini sizler için videoya çektim. Bu videoyu izleyerek çok rahat bir şekilde kendi ahşap tepsinizi, ahşap kutunuzu, ahşap masanızı, ahşap sandalyenizi, ahşap kapınızı, ahşap sandığınızı, ahşap çerçeve ve daha sayamayacağımız pek çok ahşap eşyanızı tamir ederek, ahşap boyama işlemini de yapabileceksiniz. Hadi başlayalım.

Ahşap BoyamaTeknikleri

Ahşap Boyama Eskitme Tekniği

Eskitme Tekniği

Boya, zımpara, üstüpü gibi bezlerle yapılır. Masif ağaç tercih edilir.

Ahşap Boyama Dekupaj Tekniği

Dekupaj Tekniği

Fotokopisini aldığınız herhangi bir resim ile yapılan tekniktir.

Ahşap Boyama Transfer Tekniği

Transfer Tekniği

Hazır motifleri satılan özel kağıtlar ile yapılan resim sanatı.

Ahşap Boyama Rölyef Tekniği

Rölyef Tekniği

Bir pasta yardımı ile yapılan kabartmalı resim sanatı. Bir çok kullanım alanı vardır.

Ahşap Tamiri – Ahşap Boyama

Ahşap tamiri ahşabın cinsine ve şekline göre değişiklik gösterse de yöntemler genelde aynıdır, sadece boya ve tekniklerde değişiklikler gösterebilir. Ben videoda sıkıştırılmış ahşaptan yapılmış sandalyeleri tamir ettim, bu videoyu izleyerek nasıl yaptığımı göreceksiniz. Ahşap tamirinde en önemli husus ahşabı iyi yapıştırmak ve boyanacaksa iyi zımparalamaktır. Ne kadar iyi zımpara yaparsanız, eşyanız boya sonrası o kadar güzel görünecektir. Ahşap sandalye tamiri, ahşap masa tamiri, çürük ahşap tamiri, ahşap pencere tamiri, ahşap tamiri, ahşap kapı tamiri nasıl yapılır merak ediyorsanız tüm bunları videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca ortalama ahşap kapı tamiri fiyatları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ahşap Tamir Seti – Ahşap Tamir Malzemeleri

Biz amatörler ve sadece kendi işlerini yapacaklar için Ahşap tamirinde gerekli olacak malzemeler kısaca şunlardır:
Tornavida, İnce ve kalın zımpara, işkence, ağaç tutkalı, ahşap boyası, fırça, rulo, üstüpü, tiner, matkap, çekiç, testere, ahşap tamir macunu, çivi, ahşap vidası ve bir kaç şey daha lazım olabilir. Saymış olduğumuz aletler genellikle herkesin evinde olan aletlerdir. Bir eşyanızı tamir edecek veya boyayacaksanız gidip pahalı aletler almanıza gerek yok, yukarıdaki aletler ile işinizi çok rahat görebilirsiniz. Videomda bunu görebilirsiniz.

Ahşap Boyama ve Tamiri

Ahşap Tamir Macunu Nasıl Uygulanır?.

Bu konuyu özellikle belirmek istedim çünkü bir çok kişi daha iyi olsun diye macuna bir çok paralar veriyor, unutmayın bizler profesyonel değiliz, elimizdekileri değerlendirelim derken yenisini satın alabileceğinizden daha fazla para harcamak, değerlendirmek yerine ziyan olur. Ahşap macunu küçük kutularda satılmaktadır ve direkt kullanıma hazırdır, en küçüğünü alın çünkü kalan macun zaman içinde donarak kullanılamaz hale gelebiliyor. Macunu çok kullanmamaya özen gösterin, ahşabı yeteri kadar zımpara yaptığınızdan eminseniz, çatlak veya çukur yerleri doldurun, macunun kurumasını bekleyin (yaklaşık 10 ila 40 dk arası), kuruduğundan emin olduktan sonra ince zımpara ile buraların pürüzlerini alın bu kadar.

Ahşap macunu seçimizi yaparken; Dikkat etmeniz gereken husus tüm ahşabı yeniden boyayacaksanız renk secimi şeffaf olmalı yani saf ağaç rengi ama boyalı bir ahşabın küçük bir kısmını dolduracaksınız, ahşap renginize uygun macun almanız size fayda sağlar.

Ahşap Boyama

En çok kullanılan ahşap boyası akrilik su bazlı boyalardır ve bunlar hazır satılırlar, fiyatları uygundur, ayrıca ahşap boyamada yağlı boya da bazı durumlarda tercih edilebilir. Benim tavsiyem, elinizdeki ahşap hem de kaliteli gözüken bir doğallığa sahipse ona sadece koruyucu yağ sürmeniz yeterli ama eğer eşyanız üzerine bir şeyler koyacaksanız ya da dışarıda duracak ise muhakkak vernik sürmelisiniz .

Ahşap Boyama
Ahşap Boyama

Masif Ahşap

Masif ahşap, doğal olan ahşaptır, kesilmenin dışında hiç bir işlem görmemiş ağaçlara verilen addır. Masif ağaçlar yekpare olarak ne kadar büyük olurlarsa o kadar değerli olurlar. Doğal ahşap bir masaya sahip olmak istiyorsanız masif meşe ağacı en doğru seçim olabilir. Masif ahşap, kısaca ahşabın kaplama veya doldurma olmayan saf halidir, masif ahşap tamamen doğaldır. Masif ahşap, tamamen doğal gerçek ağaç liflerinden oluşur. Hiçbir dolgu maddesi veya yapıştırıcı içermez.

Masif Ahşap

Diğer ahşap çeşitleri; Kontrplak, sunta, sıkıştırılmış ahşap, mdf veya kaplama gibi diğer türler, ahşap kompozitlerinin yapıştırıcılarla birbirine tutturulmasından ve bileşimlerinden elde edilmektedir.

Her masif ahşap, ağaç deseni ve rengi olmak üzere kendine has özellikleri taşır ve her bir ağaç kendine özeldir, aldığınız her masif ağaç dünyada tektir, tıpkı parmak izi gibi bu duyguda insanı masif ağaca bağlar.

Masif ahşap işlenmiş yapay ahşap türleri kadar kolay deforme olmaz ancak lekelere karşı daha hassastır.

Masif ahşap ürünlerde Çam, Köknar, Ladin, Ihlamur, Kayın, Dişbudak ve Gürgen gibi ağaçlar kullanılmaktadır. Masif ahşap malzemelerin ömrü 200 – 300 senedir.

Masif Ahşabın Yararları

Masif ahşap malzemeler oldukça dayanıklı ve geri dönüştürülebilir. Masif ahşap malzemeler çok az bakım gerektirir (istisnai durumlar hariç), dayanıklıdır, özellikle vida tutma dayanıklılığı diğer ahşap malzemelerden daha fazladır. Zımparalama ve inceltme gibi yenileme işlemlerini çok kolay yapabilirsiniz, masif ahşap eşyayı ikinci, üçüncü veya dördüncü kez işleyebilirsiniz.

Masif ahşap, evlerde bulunan bağıl nemi %45-57 oranında muhafaza ederek, bakteri, mantar ve böceklerin üremesini engelleyecek bir ortam oluşturur. Bu nedenle astım gibi solunum problemlerini minimize edecek koşulların oluşmasını sağlar. Ayrıca ahşap bulunduğu mekanda hava sirkülasyonuna yardımcı olduğundan ortam havasının temizlenmesine katkıda bulunur. Masif ahşabın daha uzun ömürlü olması için kurutulması gerekmektedir.

Ahşap Kurutma Fırını

Ahşap Boyama

Masif Ahşabın Kurutulması
Kurutma ağaçta bulunan ve ağaç malzemenin çürüme ve aşınmasına neden olan suyun dışarı atılması işlemidir. Organik olan ağaç malzemenin içinde var olan nemi yok ederek mantar oluşumu ve böcek istilası gibi etkenleri yok etmektir. Kurutmayla ağaç malzemenin işlenebilme, tutkallanma ve çivi tutma kabiliyetinin artmasını sağlamaktadır. İki tip kurutma yöntemi bulunmaktadır.


Doğal (açık havada) Kurutma
Bu kurutma yöntemi hem uzun sürer, hem de dışarıdan kaynaklanan zararlara açıktır. Bunun yanı sıra açık havada kuruyan malzemenin kendi içinde katmanları arasında ısı farklılıkları olacağından eşit kurumaz ve yüzeylerde çatlaklar oluşur. Ağaç malzemenin nemi istenilen düzeye çekilemez.

Fırın Kurutma
Tam otomatik fırınlama sistemi ile ağaç malzemenin nemi istenilen düzeye çekilir. Böylece ağacın kısa sürede ve eşit olarak kuruması sağlanır. Fırınlama yöntemle kurutulan ve belirlenen nem derecesine çekilmiş ağaç malzemeler çok daha dayanıklı hale gelmektedir.

ahşap tamiri, ahşap tamir macunu, ahşap tamir seti, ahşap tamir macunu nasıl uygulanır, ahşap sandalye tamiri, ahşap masa tamiri, çürük ahşap tamiri, ahşap pencere tamiri nasıl yapılır, ahşap tamiri nasıl yapılır, ahşap pencere tamiri, sandalye tamiri, sandalye tamiri fiyatları, sandalye tamiri nasıl yapılır, ahşap kapı tamiri, ahşap boyama, ahşap boyama seti, ahşap boyama teknikleri, ahşap boyama tepsi, ahşap boyama sehpa, ahşap boyama modelleri
ahşap boyama ürünleri, ahşap boyama fırçası, ahşap boyama kutu, ahşap boyama eskitme, ahşap boyama boyası.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin