Çanak Anten Nasıl Ayarlanır

Çanak Anten Nasıl Ayarlanır

Çanak Anten Nasıl Ayarlanır; Hepimizin kabusudur çanak anten kurmak, ayarlamak. Özellikle de köyde veya şehir merkezine uzak bir noktada yaşıyorsanız. Bu durumlarda kendi kendinize çanak ayarlamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız videomuzu izleyerek kendi çanak anten ayarınızı yapabilirsiniz.

Sıfırdan çanak kurulumu yapacaksanız;

Mevcut bir antene bakarak ortalama bir yön belirleyin ve çanak anten ayaklarının yani borusunun montajını yapın, sonrasında videodaki gibi çanak anteninizin yanına tv ve uydu cihazınızı getirin ve kurulumunuzu yapın. Çanak antenin sağında, solunda ve arkasında bulunan vidaları hafifçe sıkın, sıkma işlemi, anteni yavaşça çevirebileceğiniz ayarda olsun yani antenin dengesini sağlayabileceğiniz şekilde. Sonrasında tv ve uydu cihazını açın, her hangi bir kanalı veya sinyal gücünü gösteren bir ekran açın (bu uydudan uyduya değişir). Elinizle çanak anteni çok yavaş hareketlerle aşağı yukarı sağa sola doğru hareket ettirin ve tv ekranından sinyal gücüne bakın, sinyal gücünün arttığı yöne doğru çok yavaş hareketlerle anteni çevirin. Bu işlem esnasında sinyali bulacaksınız ve sinyal en yüksek seviyeye geldiğinde çanak antenin önce sağ ve sol vidalarını, sonra arkadaki vidalarını yavaşça sıkın ve anteni sabitleyin. Biraz kafa karıştırıcı gibi gelse de yazmış olduğumuz direktifleri uyguladığınızda her nerede olursanız olun bu işi başarıyla sonuçlandırabilirsiniz.

Çanak Anten Nasıl Ayarlanır

Videomuzu ve yazılarımızı dikkatle incelerseniz sorununuzu çözebilirsiniz. Sayfamızda güncel uydu frekansları ve cihaz ayarlamanız ile ilgili bilgilere aşağıdaki bölümlerden ulaşabilirsiniz.

Çanak Anten Nasıl Kurulur

Çanak anten tam ayarlı ama sinyal gücü zayıf, görüntü gidip geliyor ise sırası ile bu işlemleri uygulayın;

Çanak anten ayarı

Çanak Anten Nasıl Ayarlanır

Uydunuz Resimdeki Gibi Durmalı

LNB Ayarı

LNB

LNB ye takılı soketi kontrol edin.

Çanak anten yönü

Uydu ve Priz

Uydu ya giren soketleri kontrol edin.

  • Kablo soketlerinizi kontrol edin tv ve Lnb taraflarını
  • Kablonuzu kontrol edin çok eski ise yenisi ile değiştirin
  • Lnb nizin kelepçesini kontrol edin, lnb nizi sökmeden, yavaşça demirden yukarı, aşağı, sağa, sola doğru esnetin
  • Lnb nizi kelepçeden sökmeden sağa sola çevirin
  • Lnb Kelepçeleriniz oynuyorsa veya kırıksa yenisi ile değiştirin.
  • Çanağın oval özelliğinde bir sıkıntı olabilir; Bunun için çanağınızı geriye doğru, ileri doğru yavaşça ittirin ve sinyal gücüne bakın artıyor mu aynı işlemi çanağı tam arkadan iki elinizle kenarlardan kavrayın ve içe doğru hafifçe bükün ve sinyal gücünü kontrol edin.
  • NOT: Tüm bu işlemleri yaparken sinyal gücünü görmeniz gerekiyor. Tv ye bakmadan çanak anten ayarlamak çok zordur, burada tv sizin için bir sinyal bulma cihazı görevi görüyor.
  • Videomuzda bu tarifleri görüntülü görebilirsiniz.

Bu şekilde çanak antenini ayarlayamadıysanız bir teknik servisten yardım almaktan başka bir yönteminiz kalmıyor, telefon ile uydu ayarlama yapmak çok zor bir işlemdir ve sadece yönünü bulabilirsiniz, yani etrafınızda bir çanak var ise bu programı kullanmanıza gerek yoktur. Bir çanak anten ayarlama cihazınız yok ise yapmanız gereken tek ve en kolay işlem tv ile çanak anten ayarlamadır. Bunu da videomuzda izleyebilirsiniz. Daha detaylı bir video için yorumlar kısmına isteğinizi belirtiniz.

Türksat 4A Güncel Otomatik Arama Frekansları
TAŞIYICI – FREKANS – POL – S – RATE – KAPSAM
TÜRKSAT ANKARA PAKET 1 12423 V 27500 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 2 12423 H 30000 Türkiye Doğu
TÜRKSAT ANKARA PAKET 3 12458 V 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 4 12559 V 27500 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 5 12641 H 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 6 12605 V 27500 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 7 12345 V 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 9 11594 V 25000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 10 11558 V 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 11 11509 H 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 12 12380 V 27500 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 13 11916 V 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 14 12379 H 30000 Tüm Türkiye
TÜRKSAT ANKARA PAKET 15 12524 V 22500 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 16 11855 V 30000 Türkiye Batı
TÜRKSAT ANKARA PAKET 17 11821 H 17000 Türkiye Doğu

Bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak yukarıda yer alan ve 17 paketten oluşan bu yeni şebeke arama frekansları ile ev veya işyerlerinizde yer alan, Türksat 4A uydu alıcınızın ayarlarını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Artık yenilenen Türksat uydusu altyapısı ve uydu cihazlarındaki teknolojik gelişimlerle birlikte cihazınızın kurulumunu çanak ayar yapılandırması sonrasında otomatik olarak yapabilmek mümkün, uydu üzerinde bulunan mevcut kanalları kullanarak otomatik yüklemeyi Türksat 4A üzerinden Türksat uydu güncelleme yapmak için güncel frekans listesi aşağıdaki gibidir.

UYDU FREKANS / POLARIZASYON SR / FEC KANAL ADI
Türksat 4A 12380 V 27500 3/4 Türksat Tanıtım
Türksat 4A 12423 H 30000 3/4 Türksat Paket

1-) Türksat Uydusu otomatik güncelleme yapabilmek için izlenebilecek 2 yol var. Bunlardan ilki otomatik frekans ayarı girilerek tüm kanalların uydu cihazı tarafından bulunması sağlanabilir. Diğer yöntem ise kanalların bulunduğu frekanslar tek tek taratılarak kurulum yapılabilir.

2-) Otomatik güncelleme için, Türkiye ve Avrupa’dan Türksat Tanıtım (12380 V SR:27500 FEC:3/4) eğer Yurtdışından veya Türkiye’nin doğu bölgelerinden güncelleme yapıyorsanız, Türkiye ve Orta Asya’dan Türksat Paket (12423 H SR:30000 FEC:3/4) otomatik kanal arama parametreleri manuel olarak girilmeli ve Şebeke Arama (Network Search) açık seçilmelidir.

3-) Bu yenilik kapsamında şebeke tarama hizmetinden faydalanmak için, bulunduğunuz kapsama alanına göre aşağıdaki tabloda verilen herhangi bir frekans kullanılabilecektir. Uydu alıcısının Kurulum veya Ayarlar menüsünden, Tek Kanal Arama alt menüsünde, Uydu kısmında Türksat 42° E ve Türksat Ankara Paket parametrelerini manuel olarak girilerek, Şebeke Arama (Network Search) açık seçilmelidir. Otomatik tarama sonucunda, güncel kanal bilgileri uydu alıcınıza eklenmektedir. Uydu kurulumları markalara ve cihazlara göre değişiklik göstermektedir. Bazı cihazlarda ayarlama öncesi mevcut kanal listesini tamamen silmeniz gerekebiliyor.

Yaptığınız otomatik güncelleme ve kanal tarama sonucunda bazı Türksat kanalları eğer listeleme de çıkmıyor ise bunun sebebi LNB ayarlarınız ve çanak anten çapınız, çanak anten yüzeyindeki kir, pas vs ile doğru orantılı olarak sinyal gücünüzde zayıflama olabilir. Bu nedenle LNB ayarları ve Türksat 4A çanak anten kurulumu ile ilgili olarak teknik destek alabilir ve sorunun sebebinin bu olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

NOT: Türksat Kanal Güncelleme (TKGS) ile uyumlu uydu alıcılarında ise yeni frekanslar otomatik olarak güncellenmekte olup herhangi bir ayar yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

İyi Seyirler.

çanak anten nasıl ayarlanır, çanak anten nasıl kurulur, çanak anten yönü nasıl ayarlanır, uydu çanak anten nasıl ayarlanır, çanak anten nasıl kurulur, resimli anlatım, çanak anten elle nasıl ayarlanır, çanak anten açısı nasıl ayarlanır, çanak anten türksat nasıl ayarlanır, Çanak anten montajı, çanak anten ayarı, çanak anten ayarı nasıl yapılır, çanak anten ayarı cihazı, çanak anten ayarlama, tv ile çanak anten ayarlama, türksat 4a uydu frekansları.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin