Kasko Sigortası

Kasko ve Trafik Sigortası

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası ; Aracınızı, sizi ve istisnai durumda da olsa aracınızı kullanan bir başkasını, her türlü kaza sonucu oluşan maddi hasar, yaralanma, ölüm, hırsızlık, yangın, sel vs. olumsuz durumlarda maddi olarak koruyan finans sistemidir.

Kasko sigortası, bir yıllık olarak düzenlenir. Her yıl teklif alınarak yenilenir, kasko poliçe yenilenmesi tüketicinin isteğine bağlıdır.

Kasko sadece sizin aracınızı ilgilendiren hasar ve maddi tazminatlarda devreye girer, karşı tarafa verdiğiniz zararlarda Trafik sigortası devreye girer. Bu gibi durumlarda sigorta poliçenizde yer alan maddelere göre hasar karşılamaları yapılır. Bu yüzden sigorta poliçenizi yaptırmadan önce muhakkak okumanız ve bilmeniz gereken şey; Neler için ve ne kadarlık bir ödeme ile koruma altına alındığınızı bilmelisiniz.

Kasko Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Bugün için kasko poliçesinin 4 çeşidi bulunuyor, bu gün için diyoruz çünkü bu teminat çeşitleri artırılabilir veya düşürülebilir, bunun için kasko teklifi alacağınız günün, güncel bilgileri geçerlidir.

Bunlar; Dar kasko, genel kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko dur.

Önemli; Ayrıca her firma bu tekliflerdeki teminat tutarında veya hizmetlerinde değişiklik yapabilir, bu yüzden en az dört beş firmadan teklif alıp bunları incelemelisiniz.

Teminatlarla ilgili bilgiler Türkiye Sigortacılar Birliği tarafından sağlanan bilgilerdir.

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası Genel Şartları

1- Aracın kara yolunda ya da demir yolunda, motorlu ya da motorsuz taşıtlarla yaptığı kazalar.

2- Hareket halindeyken ya da durur vaziyetteyken, araç sahibi dışında 2. kişilerin ya da herhangi bir cismin çarpması sonucu oluşan hasarlar veya 3. kişilerin bilinçli verdiği hasarlar.

3- Fiili ehliyeti olmayan kişilerin sebep olduğu hasarlar.

4- Aracın yanması.

5- Aracın veya araç parçalarının çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi ana teminatlar dahilindedir.

Dar Kasko; Uygun kasko fiyatı olarak verilen tekliftir, içeriği bir çok kişi için yetersiz olduğundan fazla tercih edilmemektedir. Genelde eski model araçlar için tercih edilir. İçeriğindeki teminat miktarları ve destek paketleri Kasko firmalarına göre değişiklik gösterebilir.

Kasko; İçeriğinde kasko sigortası genel şartlarında yer alan 5 maddenin tamamı bulunur.
Genel şartlar; çarpma, çarpılma, çarpışma, yangın çıkması sonucu hasara uğraması, çalınmasıdır. Üçüncü kişilerce aracınıza zarar verilmesi halinde de otomobilinizi teminat altına alır. Kasko genel şartlarını içerdiği için “genel kasko” veya “düz kasko” olarak da adlandırılmaktadır.

Genişletilmiş Kasko; Kasko poliçesi içeriğine ek bazı risklere karşı, ek teminatlar ekleniyor.
Kasko poliçeye ekleyebileceğiniz ek teminatlar şunlardır;

-Aracın anahtarının kaybolması veya çalınması halinde kilit sisteminin değiştirilmesi
-Eskime payı düşme teminatı
-Grev, lokavt, halk hareketi, terör eylemleri
-İhtiyari mali mesuliyet teminatı-Sürücü ve yolcuları kazalara karşı ferdi kaza teminatı
-Deprem, yanardağ püskürmesi, sel, su baskını
-Hukuksal yardım teminatı
-Enflasyon teminatı
-Kullanım kaybı teminatı gibi
-Alevsiz yangın teminatı
Bu teminatların da meblağlarını artırabilir ve düşürtebilirsiniz, bu da kasko poliçenizi uygun fiyata getirebilir fakat seçimlerinizi iyi yapmalısınız, 100 tl den kaçarken 50.000 tl kaybetmeyin.

Tam Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminatları ve ek teminatların tamamını kapsar. Genişletilmiş kasko çarpma, çarpılma, hırsızlık, yanma gibi temel kasko sigortası hasarlarını karşılar. Bu teminatlara ek olarak araç sahibi ihtiyacı dahilinde teminat eklemeleri yapabilir. Ek teminatlar arasında; doğal afetler, toplumsal hareketler ve terör olayları sonucunda meydana gelen hasarlar da vardır. Aracın aldığı zararı karşılamakla beraber aynı zamanda araç içinde bulunan özel eşya ve aksesuarları da kasko dahilindedir. Kaza anında araçta bulunan üçüncü şahısların aldığı hasarların bedelini de karşılar. Trafik sigorta limitlerinin yeterli gelmediği durumlarda artan finansal sorumluluğu alır. Ayrıca yol yardım hizmetini de kapsar. Sürücüler arasında “full kasko” olarak da bilinir.

Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Aracınız için kasko sigortası seçerken;

  • Aracın markası, modeli, yılı, motor hacmi, plakası
  • Araca sonradan ilave edilen aksesuar ya da cihazlar
  • Mesleğiniz
  • Ehliyet süreniz, kaza yapıp yapmadığınız, yaşınız
  • Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko paketleri gibi faktörler bulunuyor.

Seçeceğiniz kasko türüne bağlı olarak yukarıdaki etkenler bir araya getirilerek kasko sigortası hesaplanıyor. Aylık olarak tüm araçların modellerine ve yaşlarına göre değerlerinin belirlendiği araç kasko değeri listesi yayınlanıyor. Sigorta şirketleri, başvurulan aracın ruhsatına bakarak, temel kasko sigorta bedelini tespit ediyorlar. Bundan sonra diğer faktörler ve istediğiniz ek teminatlara göre ödeyeceğiniz prim tutarı belirleniyor.

Kaskonun Avantajları Nelerdir?

Sürücüleri maddi zarardan kurtarmak, aracın değerini korumak adına kasko sigortası devreye giriyor. Genel kasko veya ek teminatlar doğrultusunda, kapsam altına alınan bütün riskler kasko tarafından karşılanır.

Ücretsiz kasko teklifi almak için EMR1 sigorta acentesini arayabilirsiniz, birbox.net müşterilerine özel indirim kodunuz. BBÖZEL5

Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi sürekli olarak belli aralıklarla güncellenmektedir, güncel kasko değer listesini Türkiye sigortacılar birliğinin sitesinden inceleyebilirsiniz;

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko sigorta teminatları seçeceğiniz poliçe ile belirlenir, buna ek olarak teminat tutarları yine ilgili poliçede belirtilir. Ana teminatlar yukarıdaki yazımızda belirtilmiştir.

Kasko Sigortası Sorgulama

Dilerseniz ücretsiz bir şekilde kendi aracınıza ait sigorta bilgilerinizi ve tramer kaydınızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye.gov.tr adresinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Sorgulama esnasında, acenteniz veya sigortanızı kestirmiş olduğunuz kurum gerçekten bu işlemi yapmış mı, yani sizin adınıza bir dosya açılmış mı, priminiz yatmış mı bunları öğrenebilirsiniz, böylece bir kaza sonrasında mağdur olmazsınız.

Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Çıktınız diyelim, o zaman aracınız trafikten men edilme riski ile karşı karşıya kalır. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Son zamanlarda trafikte çevrilen sigortasız araçları parka çekilmekten kurtarabilmeniz için trafik polisleri iyi niyetinize bağlı olarak size şans verirler, nasıl mı?. Anında poliçenizi yaptırmak zorunda olmak koşulu ile çevirme sırasında acentenizi arayarak zorunlu trafik sigorta poliçesi kestirirseniz, polis memuru bunu ekrandan görür ve sizi bırakır, peki gece yakalandınız, bunu nasıl yapacaksınız. 7/24 trafik sigortası kesen acentelere ulaşarak bu mümkün, dilerseniz sitemizde numarasını vermiş olduğumuz acenteyi arayabilirsiniz, gece gündüz trafik sigortası fiyat alma işlemini yapabilirsiniz.

7/24 arayabileceğiniz ve trafik sigortanız için uygun fiyat alabileceğiniz EMR1 sigorta Ankara Çankaya’da bulunan prestijli ve köklü bir yetkili sigorta acentesidir.

7/24 Zorunlu Trafik Sigorta Poliçesi Kestirebileceğiniz İletişim Numarası
0312 441 22 29

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortasını bir şahıs ya da acenteye kestirdiniz ama içinizde bir şüphe var, acaba bu işlem gerçekleşti mi yoksa sahte mi? Tek yapmanız gereken ücretsiz trafik sigortası sorgulama ekranından bunu sorgulamak, bunu e-devlet ve türkiye.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Sigortası Genel Şartları

Türkiye sigortacılar birliğinin resmi yazısı için lütfen aşağıdaki linki ziyaret edin.

Tramer Sorgulama

Ücretsiz tramer sorgulama, plakadan tramer sorgu, plakadan tramer sorgulama, plakadan tramer sorgulama sms gibi sorularınız için sizlere ücretli bir çok seçenek sunulduğu gibi sadece kendi üzerimize kayıtlı araçların tramer kaydına ücretsiz ulaşabiliriz nasıl mı?

Bunu e-devlet ve türkiye.gov.tr den direk yapabilir veya aşağıda linke tıklayabilirsiniz. Bilgiler sigorta bilgi gözetim merkezi tarafından sağlanmaktadır.

tramer sorgulama, tramer sorgulama sms, tramer sorgulama ücreti, tramer sorgulama e devlet, trafik sigortası ne kadar, trafik sigortası nedir, trafik sigortası fiyat alma

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin