Coronavirus Uygulaması

Coronavirus uygulaması

Google@Apple VS Coronavirus

Google ve Apple, Koronavirüs Covid-19 ile savaşmak için birlikte kolları sıvadılar. Bugün güvenilir bir kaynaktan aldığım bilgiye göre, bu iki dünya devi Dünyayı tehdit eden bu salgına el atma kararı aldılar.

Bunu Bluetooht aracılığı bir uygulama ile yapmayı düşünüyorlar, tabi ki Android ve İos tabanlı cihazlar da aynı anda çalışmaya başlayacak. Program kendi başına bir işe yaramayacak, programın çalışması ancak her ülkenin sağlık bakanlıklarının iznine tabi olacak ve bu ülkelerin kendi sağlık uygulamaları ile entegre olarak çalışacak. Peki söz konusu çalışma prensibi ilk bakışta nasıl görünüyor? Şöyleki; Google ve Apple’ın yayınlayacağı programı telefonunuza indirip, programı aktifleştirdiğinizde sizin bir numaranız olacak, aynı T.C. kimlik numarası gibi. Dolaştığınız yerlerdeki cihazlarda da bu yazılımın yüklü olduğunu düşünelim; telefonunuz, üç metre mesafeden fazla yaklaştığınız her telefonun numarasını kayıt edecek, sonrasında telefonunuzun kayıt ettiği numaralardan birinin sahibi eğer coronavirus taşıyor ise ya da sonradan coronavirus olursa program sizi uyaracak ve siz kendi kendinizi izole ederek karantina altına alabileceksiniz. Aynı şekilde, sizin de temas ettiğiniz kişiler uyarılacak ve bu durum zincirleme bir şekilde devam edecek.

Ne var ki bu programın tam anlamı ile sağlıklı çalışabilmesi için, her ülkenin kendi sağlık yazılımı ile entegre olması şart, aksi halde sadece gönüllülerin bildirimleri ile kısıtlı bir fayda sağlanmış olacak.

Coronavirus

Yetkililer eminim ki bu konu hakkında görüşmelere başladılar. Nisan ayı sonlarına doğru, yazılımı duyurabileceklerini, mayıs gibi de gereken protokollerin yerine getirilerek, anlaşmalar üzerinde bir mutabakata varılacağını tahmin ediyorum.

Bu haber beni, salgının olumsuz sonuçlarının katlanarak büyümesine engel olunması yönünde umutlandırdı. Pek tabi bu programın, dolayısıyla da programın insanlığa sunacağı harikulade hizmetin işe yarayabilmesi adına her insan ve her ülke bu programa katılmalı.

Tüm dünyanın gözle görülemeyen bir düşman olarak yorumladığı bu virüs, insan kılığına girmiş bir canavar bana göre. Bırakın görünmemesini, sinsice dibinize kadar sokulup, haince sizi vurabiliyor, hiç beklemediğiniz biranda. Eğer ki bizler, her insanı virüs olarak görüp, gerekli kurallara uyarsak bu virüsler o bedenlerde yaşayamadan, yok olup gidecekler. Hem de ebediyen…

Yazımızı kaynak belirtmek koşuluyla kullanabilirsiniz!

Saygılarımla www.birbox.net

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin