Almanya

Almanya Bayrağı

Almanya Nüfusu ve Tarihi

Almanya günümüzde Avrupa kıtasının ortasında bir coğrafyada, kuzeyinde Kuzey Denizi ve Kuzey Baltık Denizi bulunan yaklaşık üç yüz elli iki bin üç yüz seksen altı kilometre (yüz ölçümü 352.386 km2dir) kare yüzölçümüne ve yaklaşık seksen üç milyon iki yüz bin (83.200.00) nüfusa sahip olan bir Avrupa ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır.

Bununla beraber kesin bir kuruluş yılı olmaması da dikkatimizi çekmektedir. Birçok kaynağa göre Alman halkının soyu çeşitli Germen kabileleri ve Keltlerden oluşmaktadır. Germenler, bugünkü Avrupa’da bulunan devletlerin kökenini oluşturan, MÖ 200 ile MÖ 850’li yıllarda şu anki Avrupa’nın bulunduğu coğrafyada Cermanya adı verilen bir ülkede yaşayan insanlardır. Net olarak bilinmese de Almanya Federal Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olarak Doğu Frank Krallığı’nın Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na dönüştüğü 2 Şubat 962 tarihi kabul görmektedir. Uzun yıllar boyu süren savaşlar sonrasında Kutsal Roma Germen İmparatorluğu çöküş dönemine giderek yerini Alman İmparatorluğu’na bırakır.

Almanya kurulduğu dönemden itibaren en karanlık günlerini Adolf Hitler’in diktatörlüğünde geçirir. Adolf Hitler Alman bir generaldir. Başa geçmesiyle Yahudiler üzerine soykırımlar yapar. Genç, yaşlı, çocuk dinlemeden dünyadan Yahudileri silmek için çabalar. Kendisinin asker kökenli olması ve ülkenin askeri ordusuna hükmettiği için Yahudilere insanlığa sığmayacak şeyler yaşatır. Bu duruma zamanla birçok ülke karşı çıkarak Almanya’ya karşı bir tavır sergilerler. Uzun yıllar süren bu soykırım Sovyet ordularının ve Amerika askerlerinin desteği ile son bulur. Yapılan araştırmalara göre

Adolf Hitler

5,5 milyon Yahudi olmak üzere 21 milyon insanın katledildiği bilinmektedir. Adolf Hitler ise Sovyetlerin ülkeye girmesi ve Alman ordusunun gücünün azalması sebebiyle intihar ettiği bilinmektedir. Fakat bazı kimseler intihar ettiğine inanmayıp başka bir ülkeye kaçtığını düşünmektedirler. Uzun süren bu savaş sonrası Büyük Alman imparatorluğu çöker ve Almanya, tarihinin en kötü ekonomisiyle en kötü günlerini yaşamaya mahkûm olur.

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin resmi ve milli olmak üzere iki bayrağı vardır. Hemen hepimizin bildiği siyah kırmızı ve sarı olmak üzere üç renk çizgiden oluşan bayrak, ülkenin milli bayrağıdır. Resmî kurumların bayrak ve flamalarında ise bu üç renk çizgi üzerine roma imparatorluğu temsilen konulmuş bir kartal motifi bulunmaktadır.

Bayrağın tarihi ise Fransa ile yapılan savaşlara dayanmaktadır. Yoksul ve askerî açıdan güçsüz olan Prusya ordusuna üniversite öğrencilerinin kıyafetlerini siyah renge boyayarak katılması bayrağın hikayesini oluşturur. Siyah renge boyanan kıyafetlerin düğmeleri sarı ve düğme deliklerinin arasında kırmızı kumaşın belli olması halkın ne kadar zor zamanlar geçirdiğini hatırlatır ve bayrak olarak modellenir. Birlik, hak ve özgürlük kavramlarını ifade eder.

Almanya’nın Yönetim Şekli ve Siyasi Yapısı

Almanya, federal cumhuriyet yapısındadır. “Federal” kavramı federasyondan gelmektedir. Federasyon birden fazla ülkenin içlerinde anlaşarak birleşmesi ve bir ülke oluşturması şeklidir. Almanya da bu şekilde oluşmuş ve 16 eyaletli bir federasyon ülkesidir. Ülke içerisindeki devlet yönetimi gibi üst düzey konular federal yapıda birimler tarafından incelenir. Eğitim, spor gibi alt konular ise alt küçük birimler tarafından denetlenir.

Almanya’nın başkenti, ülkenin kuzeydoğusunda bulunana Berlin şehridir. Berlin ülkenin başkenti olmasının yanı sıra ülkenin en büyük şehridir. Şehirde günümüzde 4 milyona yakın insan yaşamaktadır. Almanya, Avrupa birliği kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Avrupa birliğine üye olması sebebiyle Almanya’da yaşayan insanlar diğer Avrupa ülkelerine sanki şehir değiştirir gibi vize ücreti olmadan geçebilmektedirler. Bunun yanında yine aynı sebepten para birimleri (€) Euro’dur. Konuşulan resmi dil ise Almanca’dır.

Eyalet AdıBaşkentiYüz ÖlçümüNüfusu
Baden-WürttembergStuttgart35.75210.744.921
BavyeraMünih70.55212.538.696
Berlin8923.460.725
BrandenburgPotsdam29.4792.503.273
BremenBremen419660.706
Hamburg7551.772.100
HessenWiesbaden21.1156.067.021
Mecklenburg-VorpommernSchwerin23.1801.642.327
Aşağı SaksonyaHanover47.6247.918.293
Kuzey Ren-VestfalyaDüsseldorf34.08517.845.154
Renanya-PalatinaMainz19.8534.012.675
SaarlandSaarbrücken2.5691.017.567
SaksonyaDresden18.4164.149.477
Saksonya-AnhaltMagdeburg20.4462.356.219
Schleswig-HolsteinKiel15.7992.830.417
TüringiyaErfurt16.1722.235.025
2019 Yılı Verileri Nüfusu

Almanya; federal, parlamenter, temsili demokrasili bir cumhuriyettir. Alman politik sistemi 1949’da ilan edilen anayasayla, bilinen adıyla Grundgesetz ile, temellendirilmiştir. Grundgesetz adıyla anılan doküman, Verfassung sözüne (anayasa) karşı tercih edilmiştir; çünkü ülke o zaman iki ayrı devletti ve Grundgesetz’i yazanlar, Almanya birleştiğinde bunun asıl anayasayla değiştirilebileceğini vurgulamak istemişlerdir. Grundgesetz üzerinde değişikliklerin önerilmesi için parlamentonun üçte ikilik çoğunluğu gerekmektedir; temel hakları koruyan maddeleri, güçlerin ayrılığını, federal yapılanmayı ve anayasayı kaldırmaya yönelik teşebbüslere direnişi, daima yasal ve değiştirilemez kılar. Grundgesetz, 1990’daki Alman yeniden birleşmesinden sonra küçük değişikliklerle günümüzde varlığını sürdürmektedir.

Almanya Şansölyesi Bundeskanzler (Federal Şansölye) -şu an Angela Merkel’dir – hükûmetin başıdır ve yürütmeyi gerçekleştiren kişidir, görevleri itibarıyla Parlamenter demokrasilerdeki başbakan ile benzerdir. Ana yasama organı Bundestag ve on altı eyaleti temsil eden, yasaların yapılmasına katılan anayasal organ Bundesrat, federal yasama organlarıdır. Bu iki yapı yasa yapar. Bundestag’ta 614 milletvekili bulunur. Bu milletvekilleri dört yılda bir seçilir ve Alman halkını temsil eder. Seçim sistemi çoğunluk sistemi ve nispi temsil sisteminin bir karışımıdır. Bundesrat üyeleri on altı eyaletten seçilmiş kişilerden oluşur ve bunlar eyalet kabinelerinde de bulunur. Her eyalet hükûmeti, kendi delegesini herhangi bir zamanda değiştirme hakkına sahiptir.

Bundespräsident (Federal Başkan) -şu an Frank-Walter Steinmeier- Devlet başkanı, sembolik görevleri ve güçleriyle öncelikli yetkilidir. Görevini beş yıllık bir dönem için icra eder. Bir diğer dönem için yeniden seçilebilir. Kısmen Federal Meclis üyeleri, kısmen ise on altı eyaletin parlamentolarınca seçilen ve Federal Meclis üyelerine eşit sayıda üyelerden oluşan bir kurul tarafından seçilir. Bundestag başkanı, protokol bakımından resmi olarak ikinci sırada yer alır. Protokolde üçüncü sırada ise Şansölye gelir. Bundestag tarafında seçilen şansölye, Cumhurbaşkanı tarafından atanır.

1949’dan beri seçimler ve bakanlıklar Hıristiyan Demokrat Birliği ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi tarafından kazanılmıştır. Buna karşı, az bir kesim tarafından desteklenen, liberal parti olan Liberal Demokrat Parti (1949’dan bu yana hep mecliste yer almıştır) ve Birlik 90/Yeşiller (1983’ten bu yana meclistedir) Bundestag’da önemli rol üstlenmektedir[. Bu partiler koalisyon hükûmetlerde küçük roller almaktadır.

Alman Ekonomisi

Almanya günümüzde dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer alır. Araba ve makine sanayisinde dünyada bir numaralı konumdadır. Mercedes-Benz, Volkswagen, Opel, Audi, BMW, Porsche, Mini, Seat, Skoda gibi araba-kamyon sektöründe tüm dünyaya ihracat yapan bu firmaların hepsi Alman firmalarıdır. Henry Ford’un ilk arabayı ürettiği sanılırken aslında bir Alman vatandaşı olan ve Benz markasının kurucusu Karl Benz ilk arabayı yapan kişi idi. Bu da Almanların bu sektörde ilk olduğunu ve belki bu yüzden bu sektörde gelişmiş olduğunu açıklayabilir.

ilk otomobil

Araba ve makine sektörünün yanı sıra Almanya, spor ürünlerinde Adidas, ilaç sektöründe, Bayer, kozmetik sektöründe Nivea ve daha birçok sektöründe önde gelen markalara sahiptirler.

Almanyanın Askeri Gücü

Almanya askeri güç olarak dünyada Türkiye’nin altında onuncu sırada yer almaktadır. Avrupa’nın merkezinde olan coğrafi konumu nedeniyle tarihi boyunca savaşlar yaşamıştır. Bu savaşlar askeri orduya duyulan önemi arttırmıştır. Günümüzde yaklaşık olarak 49 milyar dolarlık bir bütçe savunma için ayrılmıştır. İki yüz sekiz bin askeri personel, altı yüz üç hava gücü, yüz yirmi iki savaş uçağı, dokuz yüz savaş tankı ve seksen bir deniz gücü ile Alman ordusu günümüzde ülkesini savunmak için hizmet vermektedir. Alman ordusunun en önemli özelliği ve gücü Alman sanayisinden geliyor, sanayisi çok gelişmiş Almanya bu konuda bir çok ülkeyi geride bırakıyor.

Almanya

Alman Ordusu ya da diğer adıyla Bundeswehr, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Merkezi Tıp Servisi’nden oluşur. 2003 yılı verilerine göre ülke GSYİH’nin %1,5’i askeriyeye harcanmaktadır. Askeri hizmet zorunluluğu 2011 yılı itibarıyla kaldırılmıştır. Ordunun çoğunluğu profesyonel asker oluşturur. Barış zamanı; Bundeswehr, savunma bakanı tarafından kontrol edilir. Eğer Almanya bir savaşa katılırsa, bu durumda Alman Şansölyesi Bundeswehrin yönetimini ele alır.

Son düzenlemelerle Bundeswehr’de görevli 170 bin profesyonel asker, 5 ila 12 bin gönüllü asker ve 2 bin 500 aktif yedek güç öngörülmektedir, Bunlar savunma talimlerine katılmaktadırlar ve bir kısmı da yurt dışına yayılmıştır. 2001’den bu yana kadınlar da yasal herhangi bir sınırlama olmaksızın orduya katılabilmetedir. Yaklaşık 14,500 kadın şu anda aktif görevdedir. Bu sayının içinde barış misyonu amacıyla çeşitli ülkelerde bulunan kadın askerler de vardır. Ülkede şu an iki kadın tıp görevlisi general rütbesinde bulunmaktadır.

Ekim 2006’ya göre; Alman Ordusu; yaklaşık 9,000 kişilik askeri güçle yurt dışındaki birçok barış gücünün ortağıdır. Bunlardan 1,180 asker Bosna-Hersek’te; 2,844 asker Kosova’da; 750 asker EUFOR bünyesinde Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde; ve 2,800 asker NATO tarafından oluşturulan ISAF bünyesinde Afganistan’dadır. Şubat 2007’ye göre; Almanya, Afganistan’daki yaklaşık 3,000 ISAF gücüyle Amerika Birleşik Devletleri (14,000) ve Büyük Britanya’nın (5,200) ardından en çok askeri güç gönderen 3. ülke konumunda yer almaktadır. Almanya’da, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Büchel’e konuşlandırılmış nükleer silahlar bulunmaktadır.

Almanya’da Eğitim

Almanya tıpkı Finlandiya gibi eğitim sistemi ile de ünlü bir ülke olarak görülmektedir. Belirli yaşlarda ailelerinden ayrılarak okullara gönderilen çocuklar. Yanında aileleri olmadan kendileri okula gidip gelmeleri erken yaşta kendilerine güven kazanmalarını sağlamaktadır. Almanya’da öğretmenlik çok önemli bir meslek olarak görülmektedir. Öğretmenler yaklaşık olarak dört bin Euro maaş almaktadır. Öğretmenler öğrenciler ile bireysel olarak ilgilenirler. İlkokul dördüncü sınıfa kadar her öğrenci öğretmenleri tarafından bireysel olarak gözlemlenir. Öğretmenin yaptığı gözlemler sonucu öğrencinin erken yaşta hangi alana yatkın olduğu belirlenir. Bu sayede her çocuğun yeteneğinin olduğu ve hayal ettiği alana yönlendirilmesi sağlanır.

Almanya’da çoğu ülkede olmayan bir düzen vardır. Yapılan her iş olması gerektiği gibi yapılır ve yapılan en küçük işe bile önem gösteren bir tavır sergilerler. Örneğin küçük yaşta çocuklara verilen futbol eğitimleri kısa ayak içi paslarla başlar. Belki haftalarca ayak içi pas antrenmanı yaparlar. Daha sonra tamamen öğrenildiğinde bir üst adım olan uzun pasa geçerler. Bu da işleri belirli bir düzen ve sırayla işlediğini gösteren bir örnektir.

Almanya’da Turistik Yerler

Başkent Berlin, Münih, Frankfurt, Köln gibi şehirler turistik açıdan ilgi gören şehirler arasındadır. Kuzeyin Kuzey Denizi olmasına rağmen Almanya’yı yaz turizmi açısından canlı bir ülke değildir. Çünkü kuzey denizi sahilleri yaz mevsiminde bile soğuk bir iklime sahiptir. Ama Almanya, sokaklarının her köşesinden çıkan ayrı bir tarih kokusu ile turistlerin ilgisini çeken bir ülke konumundadır. Geçmişte Rönesans ve Reform hareketleri ile Avrupa ülkeleri sanat anlamında aydınlanmalar yaşadı. Almanya da Rönesans’tan etkilenerek dini motifler ve tablolar alanında eserler çıkarmaya başladı. Günümüzde bu tablolar önemini korumakta ve Almanya’da birçok müzede sergilenmektedir. Berlin de müzeler adasında bulunan Bergama müzesi bu müzelerden bir tanesidir. Berlin’e gelen turistlerin en uğrak noktalarından bir tanesi haline gelmiştir.

Alman halkı genel olarak uzun boylu, sarışın ve açık tenli olmak gibi fiziksel özelliklere sahiptirler. Bunun dışında hırs ve milliyetçilik duyguları da oldukça öne çıkmaktadır. Kendi toplumu dışındaki insanları pek fazla sevmeyen bir yapıdadırlar. Bunu geçmişlerinde Yahudilere yapılan soykırımlarda zaten görmekteyiz. Kendileri arasında birlik ve beraberlik düşünceleri sağlam bir toplum yapısındadırlar.

Almanya’da İnanç Dağılımı

Hiçbir dine bağlı olmayanlar32.271.500% 38,8
Katolikler22.600.300% 27,2
Protestanlar20.713.200% 24,9
Müslümanlar4.325.000% 5,2
Diğer dini gruplar3.290.000% 4,0
Toplam83.200.000% 100
2020 Yılı Verilerine Göre

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin