DVD Yerine SSD Takma

SSD - HDD Kızak

DVD Yerine SSD Takma; Son zamanlarda çıkan ve fiyatları her geçen gün biraz daha düşen SSD ler artık bilgisayarlarımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı bile fakat bu durum aynı zamanda mevcut bilgisayarlarımızda bulunan hard disklerin atıl duruma geçmesine de sebep olmaya başladı. Peki biz bu HDD lerimizi atıl durumdan kurtarmak için ne yapabiliriz? 1. Harici disk. Bununla ilgili videoyu sitemizde bulabilirsiniz. 2. Laptopumuza veya kasamıza ikinci HDD olarak montajını yapabiliriz. SSD kızak ile atıl olan HDD yi bilgisayarımıza nasıl montaj edeceğiz sorusuna yanıtları yazılı ve görsel olarak bulacağınız sitemizde konuyu işlemeye başlayalım.

SSD kızak

Laptoplarda bulunan dvd ler artık çok fazla kullanılmıyor, bunların yerini artık usb bellekler ve gerekli yazılımların olduğu internet siteleri aldı. Dvd ler bu şekilde bilgisayarda sadece yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyor dersek çokta yanlış olmaz. Bu yüzden dvd mizi bilgisayardan sökerek, DVD portuna taktığımız aparat yardımı ile, bu portu HDD potuna çeviren aparatı; ssd 9.5 mm adapter, ssd kızak, ssd kızak 9.5 mm, ssd kızak yuvası, ssd kızak teknosa, dvd yerine hdd takma, dvd sürücü yerine harddisk takma aparatı, dvd yerine hdd takma aparatı, dvd rom yerine hdd takmak, laptop dvd yerine hdd takmak, dvd yerine hdd takmak, dvd rw yerine hdd takma, hdd yi dvd yerine takma, ssd kızak 9 mm, ssd kızak 12,7 mm diye adlandırabiliriz.

SSD – HDD kızak

Ürünler ve Özellikleri

Bir çok marka ve modelde SSD kızak var. Ne var ki doğru ve akılcı bir seçim yapmanız açısından öncelikli olarak bilmeniz gereken konular var. Size vereceğimiz tavsiyelerle, sonradan pişman olacağınız durumlarla karşılaşma riskini de en aza indirmiş olacaksınız. Her şeyden önce kızaklardaki hız ve bağlantı desteklerinin gözardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bazı kızaklarda sata 3.0 desteği yoktur, bu da HDD nizde performans düşüklüğüne neden olur. Bilmeniz gereken ikinci önemli konu da, almayı düşündüğünüz HDD kızağının alüminyum ağırlıklı olması gerekliliği. Aksi taktirde soğutma işlemi ile ilgili sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

DVD Yerine SSD Takma

Hangi Kalınlıkta SSD Kızak Almalıyım

Hangi kalınlıkta HDD kızak almalısınız? Bunun için bilgisayarınızda takılı olan DVD nizin model numarasına göre internette arama yapın. Örneğin Hp DVD gue1n model numarasının yanına mm koyduğunuzda (DVD gue1n mm) ürünün kaç mm kalınlığında olduğunu bulabilirsiniz. Bir diğer yöntem de dvd nizi söküp, kalınlığını metre ya da kumpas ile ölçmek diyebiliriz. Diyelim dvd nizin kalınlığı 9.5 mm, o zaman siz 9 mm kızak almalısınız. Yanlış ölçülerde almış olduğunuz kızak, montajını en iyi şekilde yapsanız dahi kasanızı hafif bir şekilde kasacak ve yamuk gözükmesine sebep olacaktır.

Ayrıca yukarıdaki montajda 9.5 mm kızak ve 9.00 mm kızak modellerini bulacaksınız. Her ikisinin arasındaki kalite farkını da bu videoda görebilirsiniz.

Bu videomuzda Crucial BX500 CT1000BX500SSD1 1 TB 2.5″ 500/540 3D Nand SATA 3 SSD model ssd nin takılışı ve hız testini de sizler için paylaştım.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin