Defne Yaprağı

Defne Yaprağı

Defne yaprağı nerede yetişir, nerede ve nasıl kullanılır, defne yaprağının kullanımı, ağız yaraları için, hazım için, baş ağrısı, romatizma, nefes darlığı için defne yaprağı, defne yaprağı ile banyo, defne yaprağı nerede ve nasıl saklanır, defne yaprağının faydaları, zararları ve yan etkileri nelerdir – konuyla ilgili en doğru bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

DEFNE YAPRAĞI

Diğer İsimleri: HAR, NEHTEL, TEHNEL,

Latince Adı: LAURUS NOBİLİS, FOLİUM NOBİLİ,

İngilizce Adı: BAY LEAF,LAUREL LEAF, Almanca Adı: LORBEERBLATT, Fransızca Adı: FEUİLLE DE LAURİER

Defne Yaprağı Nerede Yetişir?

Defne, bir maki bitkisidir, bundan dolayı da dört mevsim yeşilliğini korur. Ilıman yerlerde yaygın olarak yetişen, ağaççık da diyebileceğimiz bu bitki ayrıca süs bitkisi olarak park ve bahçeleri süslemektedir. 8 metreye kadar uzayabilen defne, yuvarlak tepeli ve sık dallıdır. Dünyadaki defne gereksiniminin neredeyse tamamına yakınını tek başına karşılayan Türkiye, defnenin en yoğun yetiştiği ülkelerin başında gelir. Özellikle Akdeniz kıyılarımız olmak üzere, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarımız ve bunların iç kesimleri defnenin sıklıkla görüldüğü bölgelerdir. Ülkemizden sonra; Yunanistan, İtalya, Portekiz, Kanarya adaları ve çevresi bu bitkinin yoğun olduğu diğer yerlerdir.

Defne Yaprağı Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Sahip olduğu yoğun aromatik kokusu nedeniyle defne yaprağı özellikle et ve balık yemeklerine ayrı bir lezzet katması amacıyla kullanılır. Yalnızca çeşitli sosların yapımında ve marine işlemlerinde değil, pilav gibi yemeklerde de defnenin tat verici özelliğinden faydanılmaktadır. Ayrıca hindi, tavuk gibi yiyeceklerin haşlanması esnasında bu bitkinin taze ya da kurutulmuş yaprakları sıklıkla kullanılmaktadır. Fasulye, mercimek, nohut, pirinç gibi bakliyatların kurtlanmasını önlemek amacıyla da kurutulmuş defne yapraklarından faydalanılmaktadır. Defne yaprağının kullanım alanı mutfakla sınırlı olmayıp kozmetik ve ilaç gibi sektörlerde de defnenin etkin maddelerinden faydalanılmaktadır. İçeriğindeki etken madde antiseptik sayesinde güçlü bir bakteri ve mantar öldürücü özelliğe sahip defne, halk arasında bitkisel tedavi amacıyla da tüketilir. Alternatif tıpta da çok sayıda yararından dolayı kullanılır. Demir eksikliğine bağlı anemi tedavisine yardımcı bir doğal ürün olarak tüketilebilir.Taze olarak toplanıp yine tazeyken kaynatılan defne yaprağının suyu ile saç ve vücut yıkanır. Kurutulmuş defne yaprakları usulüne uygun olarak hazırlandıktan sonra çay formunda tüketilir. Defne yaprakları öğütülüp, çeşitli malzemelerle karıştırılmak suretiyle krem olarakta kullanılır. Defne yağı ve bundan üretilen sabun, şampuan ya da masaj yağları cilt problemleri, ağrılar, romatizma, kas gevşetme, saç sağlığı, solunum yolları gibi pek çok tıbbi ve kozmetik konuda oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Defne Yaprağının Kullanımı:

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır
Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır

Ağız Yaraları İçin: 4 su bardağı su içine 5 adet yaprak koyularak 3-4 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendirilir. Sonrasında gargara yapılır. Yine aynı miktarlarda ve aynı şekilde hazırlanacak defne çayı anjin tedavisinde de etkilidir. Elde edilen su ile ağrıyan yerlere kompres yapmak suretiyle ağrının hafifletilmesi sağlanır.

Hazım İçin: 3 bardak suya 2 yaprak koyularak 3 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendirilen çaydan 1 fincan içilir. Özellikle akşam yemeğinden sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Uyku için de, aynı şekilde hazırlanacak defne çayından faydalanmak mümkündür.

Baş Ağrısı, Romatizma, Nefes Darlığı Gibi Rahatsızlıklarda: 10 gr defne tohumu, bal ile macun yapılır. Kaşık kaşık yenir.

Banyo: Dolu dolu 4 avuç defne yaprağı, bir küvet kaynar suya atılır. Ilınan suyun içinde 1 saat oturulur ya da hazırlanan su ile banyo yapılır.

Defne Yaprağı Nerede ve Nasıl Saklanır?

Dört mevsim boyunca yaprağını dökmeden yeşil kalma özelliğine sahip defne, her zaman toplanabilir. Bununla birlikte mayıs ve ekim ayları arasında kalan dönemde kokusunun çok daha yoğun, aromasının çok daha etkili olması sebebiyle özellikle bu zaman dilimi aralığında toplanması tercih edilir. Güneş almayan, havadar yerler defne yapraklarının güzel bir şekilde kuruması için en doğru alanlardır. Kurutulmuş yapraklar; ağzı kapalı bir cam kavanozda ya da hava ile temas etmeyecek şekilde sağlam poşetler içinde saklanmalıdır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağı çayı nasıl demlenir
Defne Yaprağı çayı ve tüketimi nasıl olmalı
 • İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Özellikle akşam yemeğinden sonra içilecek bir fincan ılık defne yaprağı çayı, sindirimi hızlandırır ve vücuda rahatlık verir.
 • Terletir, ateşi düşürür. Bu özelliğinden dolayı grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Baş ağrılarına iyi gelir ve vücudu mikroplardan korur.
 • Saç bakımında sıkça kullanılan defne yaprağı; saçtaki ölü derinin atılmasını ve kepek oluşumunu engeller, oluşmuş kepeği temizler. Cilde tonik olarak uygulandığında ise; ciltteki sivilcelerin ve sivilce lekelerinin kaybolmasına yardımcı olur. Güneş lekelerini hafifletmede kullanılır.
 • Defne yapraklarının kurutulduktan sonra toz haline getirilmesiyle elde edilen merhem, açık yaraya sürüldüğünde, yarayı temizleyerek mikrop kapma olasılığını engeller.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Sinir ağrılarını(Nevralji’yi) dindirir.
 • Göz sağlığı için tüketildiğinde faydası görülür.
 • Mideyi güçlendirerek, mide rahatsızlıklarının iyileşmesinde büyük rol oynar.
 • Kalp damarlarını güçlendirir.
 • Cilt kanserine karşı korur.
 • Vücuttaki kas ağrılarına iyi gelir.romatizma için de şifadır
 • Vücudu ve beyni rahatlatarak, verimli bir uyku sağlar.
 • Adet düzensizliklerine karşı olumlu etkileri vardır. adet söktürücüdür.
 • İdrar sökücü özelliği ile vücutta iltihap oluşumunu engeller.
 • Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığını korumada yardımcıdır. Defne çayı ile yapılan gargara diş ve diş etlerini güçlendirmede, ağız içi yaraları iyileştirmede etkilidir.
 • Defne yaprağı eklenerek kaynatılan suyuna oturmak mesane hastalıklarını iyi gelir.
 • Kaynatılan suyuyla banyo yapmak vücuda dinçlik verir, kadınların muayyen günlerindeki sancıların hafifletilmesinde çok etkilidir. Ayrıca akıntıların tedavisinde etkilidir.
 • Kuru bakliyatların (fasülye, nohut, mercimek vb.) içlerine koyulursa güvelenmelerinin ve böceklenmelerinin önüne geçilmiş olur.
 • Defne yaprağı folik asit bakımından zengindir. Folik asidin ceninde meydana gelefetüsü doğum kusurlarından koruduğu bilinmektedir.
 • Ağızda çiğnenen yaprakları, ağız kokusuna karşı çok etkilidir.
 • Rahat bir uyku için defne yaprağından yararlanabilirsiniz.
 • Çölyak hastalığının belirtilerini hafifletmede etkilidir.
 • Şifalı olan ve tedavi edici etkiler taşıyan Akdeniz defnesidir. Defnenin bunun dışında kalan türleri zehirlidir.
 • Defne bitkisinin meyvelerinin ve yapraklarının polar ve apolar ekstratları ve uçucu yağları, lösemi, bağırsak kanseri gibi çeşitli kanser türleri için önemli antikanser aktiviteleri sunar.

Defne Yaprağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Diğer bütün faydalı bitkilerde olduğu gibi defne yaprağında da abartılı tüketimden kaçınmak gerekir. Aksi taktirde umulmadık etkilerle karşılaşmak mümkündür.

 • Hamile ve emziren bayanların kullanmaması gereken bir bitkidir.
 • Merkezi sinir sistemine zarar verebilir.
 • Aralıksız şekilde uzun zaman koklandığında solunum sistemine zarar verebilir.
 • Fazla kullanım alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden, kullanım esnasında dikkatli olunmalıdır.
 • Alerjisi olanların doktora danışarak kullanmasında fayda vardır.
 • Çok fazla içilmemelidir, kusturucu olabilir.
 • Ayrıca bakınız Çoban Çökerten

Okuyucunun Dikkatine

Hazırlayan ve Bilinmesi Gerekenler İçin Buraya Tıklayınız.

Değerli okuyucu! Ben Avukat Özgen Terzi. Ben de sizler gibi bir web kullanıcısıyım. Aynı zamanda çocuklarının dünyaya gelmesiyle birlikte, yaşama dair pek çok alanda farkındalık sahibi olmak isteyen bir anneyim. Bunun için en büyük yardımcım internet diye düşünüyordum. Ne yazı ki, ihtiyacım olan konulara dair okuduğum yazıların çoğu zaman eksik ve yanlış bilgilerle hazırlandığını, hiçbir araştırmaya gerek duyulmadan kopyala yapıştır yöntemiyle sayfalara taşındığını gördüm. Bu durum beni ciddiyetle araştırmaya sevk etti. Öncelikli olarak, bitkiler ve besinler konusunu ele aldım. Bunun için, kaliteli yayınları takip ettim, alanında uzman kişilerin kaleme almış olduğu kaynakları okudum, inceledim. Edindiğim bilgilerin doğruluğunu teyit edip yazıya döktüm ve en nihayet bu yazıları sizlerle buluşma noktamız olan birbox.net te paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Sizler de deneyimlerinizi ve bana iletmek istediğiniz mesajları sayfanın altında bulunan yorumlar kısmı aracılığı ile iletebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine: Sayfamızda anlatılanlar tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Her şeyden önce, kullanacağınız besine karşı alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Doktora gitmeden ve rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmeden, burada anlatılan bilgilerden yola çıkarak, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız.  Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar var ise, öncelikli olarak onları kullanmalısınız. Burada anlatılan bitki ve besinleri, tıbbi tedaviye destek amaçlı uygulamalısınız. Aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin