Çoban Çökerten

Çoban Çökerten

Çoban çökerten nerede yetişir, nerede ve nasıl kullanılır, çoban çökerten bitkisi çayı nasıl demlenir, çoban çökerten nerede ve nasıl saklanır, çoban çökerten bitkisinin faydaları, zararları ve yan etkileri nelerdir – konuyla ilgili en doğru bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

ÇOBAN ÇÖKERTEN

Diğer İsimleri: ÇOBAN DİKENİ, DEMİR İĞNESİ, DEMİR DİKENİ,DEVE ÇÖKERTEN, ÇARIK DİKENİ,

Latince Adı: TRİBULUS TERRESTRİS,

İngilice Adı: DEVİL THORN, GOATHEAD, PUNCTURE VİNE, Almanca Adı: ERD-BURZELDORN, Fransızca

Adı: TRİBULE TERRESTRE,

Çoban Çökerten Nerede Yetişir?

Yabanikimyongiller türünün bir örneği olan çoban çökerten, toprağa yatık vaziyette büyüyen, yaprakları merdiven şekline benzer yeşil parçalı, çiçekleri açık sarı renkte, narin görünümlü, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Demir dikeni de denilen bu bitkinin, ortalama 10 mm çapında, boynuz şeklinde sivri uçlara sahip meyveleri vardır. Bitkinin adı, bu dikenli meyvelerinden gelmektedir. Avustralya kökenli olduğu söylenen çoban çökerten, Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde yetişmektedir. Boyu 80 cm’ye kadar uzayabilen bitki, Türkiye’de yoğunluklu olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülür.

Çoban Çökerten Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Alternatif ve geleneksel tıp uygulamalarında, çeşitli bitkisel ve alternatif sağlık ilaçları için kullanılır. Kökleriyle toplanan bitkinin diğer bölümleri ve çiçekleri kurutularak genellikle çay olarak tüketilmektedir. Özellikle meyveleri kurutularak, üzerine kaynar su dökülür. Bu infüzyon yönteminde bitkinin zengin içeriği sıvıya geçmektedir. İçeriğindeki tribulus maddesi, karaciğerin hormon üretiminde kullandığı yağların emilimine yardımcı olmakta ve testosteron seviyesinin artmasını sağlamaktadır. Çay dışında başka şekillerde de tüketilen çoban çökerten bitkisinden, çoban çökerten yağı, çoban çökerten ekstraktı ve ekstresi üretilmektedir. Bitkinin her bir kısmı (meyvesi, yaprakları, kökü), farklı bir sağlık sorununun tedavisinde kullanılmaktadır. Demir dikeninin kökleri bazen çiğ olarak yenir veya haşlanır.
Yaprakları ıspanak yerine kullanılabilir. Bu bitkinin ekstraktları hipertansiyon, koroner kalp rahatsızlıkları, göze bağlı iltihaplanmaların tedavisinde, taş düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvet verici olarak kullanılır. Çeşitli ilaçların ham maddelerinde, hormon için kullanılan çoban çökerten bitkisi bulunmaktadır. Günümüzde demir dikeni takviyesi çoğunlukla testesteron seviyelerini artırdığı iddiasıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, aktif spor yapan kişilerin kas oranını arttırmak ve yağ dokusunu azaltmak için demir dikeni (Tribulus terrestris) takviyesi kullandığını görmekteyiz ancak yapılan klinik araştırma ve çalışmalardan bazıları; demir dikeninin gerek testesteron seviyesinde gerekse sporla uğraşanların kas gelişiminde güçlü bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur.

Çoban Çökerten Bitkisi Çayı Nasıl Demlenir?

Çoban Çökerten Çayı Nasıl Demlenir
Çoban Çökerten Çayı Nasıl Demlenir

Çoban çökerten çayı antidepresan özellikte bir çaydır.

– Bir su bardağı kaynamış suyun içine yalnızca bir çay kaşığı çoban çökerten tohumu eklenir. 15 dakikalık bir demleme süresinden sonra süzerek tüketilir.

– Çoban Çökerten otunu minik bir tencere koyun. Üzerine 1 bardak su ilave edin. Suyu 7 dakika gibi bir süre kaynattıktan sonra süzün. Hafif ılıyan çayı günde 1 defa tüketmeye özen gösterin.

Çoban Çökerten Nasıl Saklanır?

Çoban Çökerten bitkisi çiçek vermeye başladıysa toplanma zamanı gelmiş demektir. Kök, meyve ve yaprak kısımlarının her biri şifalı olduğundan hepsi kullanılır. İlkbaharda yaprakları, yazın kök ve meyvesi toplanır. Güneş altında kurutulduktan sonra kullanılır.

Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

 • Fiziksel performansı arttırıcı etkileri nedeniyle sporcular çoban çökerten bitkisinden faydalanabilir. Kas gücünü arttırdığı gibi, vücut dayanıklılığını da arttırır.
 • Demir dikeni östrojen eksikliğinden kaynaklanan kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kemik sağlığını iyileştirir ve osteoporoz riskini önler.
 • Kullananlar hem bedenen hem ruhen zindelik kazanır. Stresi önleyici özelliği vardır.
 • Erkeklerde testosteron hormonunu arttırır, andropozun etkilerini azaltır.
 • Erkeklerde prostat iltihabını önler ve prostat gelişimini engeller.
 • Erkeklerin sperm kalitesini ve sayısını arttırmakta etkilidir. Ereksiyon probleminde kullanılır.
 • Afrodizyak etkisi bulunmaktadır.
 • Cilt yaşlanmasını geciktirir.
 • Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, Demir dikeninin kilo kaybına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
 • Deve dikeni bitkisinin tohumundan elde edilen Silymarin; karaciğer koruyucu ve yenileyici özelliği ile çok eski zamanlardan beri bilinmekte ve kronik hepatit (karaciğer iltihabı) dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Demir dikeni bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlarla mücadele eder. Demir dikeninde yer alan Silymarin ayrıca vücutta glutatyon oluşumunu destekleyerek, oksidatif stresle mücadelede eder.
 • Demir dikeninin tohumlarından elde edilen Silymarin, bağışıklık sistemini güçlendirerek, DNA hasarıyla savaşır ve kanserli tümörün büyümesini geriletir. Bu konuyu destekleyici klinik çalışma sonuçları bulunmaktadır.
 • Şeker hastalarında, damar tıkanıklığı olanlarda faydaları görülmektedir.
 • Yüksek tansiyon hastalarında dengeleyici olarak kullanılır.
 • Gözlerdeki bazı sorunlarda çoban çökerten bitkisi tavsiye edilir.
 • Damarlarda oluşan plakların giderilmesinde etkilidir. Bu nedenle kalp hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Kadınlarda yumurtlama sorunlarının giderilmesinde ve kısırlık tedavisinde destekleyici olur.
 • Kolesterol seviyesinin ve kan yağlarının dengelenmesinde etkilidir.
 • Böbrek rahatsızlıklarında, böbrek kumu ve taşının düşürülmesinde kullanılır.
 • İdrar yolları için doğal bir antiseptiktir. İdrar kaçırma, idrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma gibi sıkıntıların giderilmesinde yardımcıdır.
 • Kadınlarda hormon dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Menopoz döneminde ve adet öncesi yaşanılan sıkıntıların hafiflemesini sağlar.
 • Sedef Hastalığının tedavisinde etkilidir.
 • Demir dikeni içinde bulunan antioksidanların değerli etkisi sayesinde insüline dirençli hastalarda, kan şekeri seviyelerini düşürmesi ile bilinmektedir.
 • Hamilelik döneminde yaşanabilecek düşüklerin engellenmesinde etkilidir.
 • Antibakteriyel etkisi olduğundan, vücuda girmiş ve yayılmak isteyen bakterileri temizler. Ayak mantarı, idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda, çayı çok etkilidir.

Çoban Çökerten Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çoban Çökerten Otunun Faydaları ve Zararları
Çoban Çökerten Otunun Faydaları ve Zararları
 • Çoban çökerten otunun fazla ve kontrolsüz kullanımı, gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Beyinde geri döndürülmez sorunlara neden olabilir. Kas işlevinde bozulmalara yol açabilir.
 • Kulanım miktarı ve dozu oldukça önemlidir. Hamileler ve kronik rahatsızlığı olan bireyler doktora danışmadan kullanmamaya özen göstermelidir.
 • Demir dikeni takviyelerinin yan etkilerini inceleyen çalışmalar; küçük bazı yan etkilere neden olduğunu göstermişse de kontrollü kullanıldığı zaman güvenli olduğunu göstermektedir.
 • Uzun süre kullanıldığında sinir sistemi, karaciğer ve böbrekler etkilenir, ışığa aşırı duyarlılık oluşabilir.
 • Müshil etkisi yapabileceğinden, ölçülü tüketmeye dikkat edilmelidir.
 • Ayrıca bakınız Defne Yaprağı

Okuyucunun Dikkatine

Hazırlayan ve Bilinmesi Gerekenler İçin Buraya Tıklayınız.

Değerli okuyucu! Ben Avukat Özgen Terzi. Ben de sizler gibi bir web kullanıcısıyım. Aynı zamanda çocuklarının dünyaya gelmesiyle birlikte, yaşama dair pek çok alanda farkındalık sahibi olmak isteyen bir anneyim. Bunun için en büyük yardımcım internet diye düşünüyordum. Ne yazı ki, ihtiyacım olan konulara dair okuduğum yazıların çoğu zaman eksik ve yanlış bilgilerle hazırlandığını, hiçbir araştırmaya gerek duyulmadan kopyala yapıştır yöntemiyle sayfalara taşındığını gördüm. Bu durum beni ciddiyetle araştırmaya sevk etti. Öncelikli olarak, bitkiler ve besinler konusunu ele aldım. Bunun için, kaliteli yayınları takip ettim, alanında uzman kişilerin kaleme almış olduğu kaynakları okudum, inceledim. Edindiğim bilgilerin doğruluğunu teyit edip yazıya döktüm ve en nihayet bu yazıları sizlerle buluşma noktamız olan birbox.net te paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Sizler de deneyimlerinizi ve bana iletmek istediğiniz mesajları sayfanın altında bulunan yorumlar kısmı aracılığı ile iletebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine: Sayfamızda anlatılanlar tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Her şeyden önce, kullanacağınız besine karşı alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Doktora gitmeden ve rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmeden, burada anlatılan bilgilerden yola çıkarak, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız.  Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar var ise, öncelikli olarak onları kullanmalısınız. Burada anlatılan bitki ve besinleri, tıbbi tedaviye destek amaçlı uygulamalısınız. Aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin