Corona Virus

corona virus

Corona Virus; Yeni coronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

corona virus

Salgın, başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünlerini yiyenlerde ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç corona virüsün soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

COVID-19 (Yeni coronavirüs Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

corona virus

Belirti göstermeden ortaya çıkabilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nasıl Bulaşır?

Hastalığa yakalananların öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağza temas etmek risklidir.

Covid-19 Enfeksiyonunda Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVİD-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir.

Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:

60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
    Kalp hastalığı
    Hipertansiyon
    Diyabet
    Kronik Solunum yolu hastalığı
    Kanser gibi

Sağlık Çalışanları

Çocuklar Risk Altında Mı?

Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görülmektedir.

Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.

Hamileler Risk Altında mı?

COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır.

Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir.

Şu ana kadar COVID-19’un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

15 Mayıs 2020 itibari ile coronavirus un hamilelerde değişik belirtileri olduğu saptanmıştır. Bunun için hamile vatandaşlarımızın çok daha dikkatli bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri gerekir, mümkünse müstakil bir ev yaşantısı tercih edilmelidir.

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Tanı Nasıl Konur?

Yeni coronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) ‘na Yakalanmamak İçin Öneriler

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Not: Sosyal Sorumluluk çercevesinde sağlık bakanlığının sitesinden alıntıdır, daha fazla kitlelere ulaşmasına yardımcı olun lütfen https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/

Corona virus cure – Korona virus kürü

Coronavirus: hastalığa yakalandığınızda tedavi için bilinen belirgin bir kür henüz yok ancak yakalanmamak için yapabilecekleriniz var. Bunlardan en önemlileri: sigara içiyorsanız bırakmanız, eksersiz yapmanız, doğru beslenmeniz, iyi bir uyku uyumanız, bağışıklı sisteminizi güçlü tutmanız. Eğer bunlara sahipseniz hastalığa yine de yakalanabilirsiniz ancak en büyük avantajınız daha az hasar ile taburcu olma olasılığının artacak olmasıdır.

Coronavirus mask – Korona virus maskesi

Bu dönemde maske ile tanıştık. Belki bir çoğumuz ne işe yaradığını bile bilmiyordu, hasta olanlar mı maske takmalı, olmayanlar mı? O kadar çok kafa karıştıran söylem var ki, sonuç itibariyle maske doğru kullanılırsa kesinlikle işe yarıyor. Tabi bu maskelere talep artınca maske fiyatları da 10-50 katına çıktı, bir siteden aldığımız 50 adet tek kullanımlık maske 45 TL’ydi. Corona virus patlak verdiğinde fiyatı için 1500 TL diyenler oldu, bu fırsatçılık, vatan hainliğidir. Lafı fazla uzatmayalım, maskenizi kendiniz de evde yapabilirsiniz. Bu sayfamızda kendi maskenizi evinizde nasıl hazırlayabileceğinizi gösteren bir video hazırladık. Üstelik tek kullanımlık değil, yıkayarak tekrar tekrar kullanabileceğiniz maskeler yapabileceksiniz.

Sizler de sayfanın altında bulunan yorumlar kısmına konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi yazabilir, tecrübelerinizi diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımıza abone olarak, en güncel içeriklerden haberdar olabilirsiniz.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin