Biberiye

Biberiye nerede yetişir, nerede ve nasıl kullanılır, nerede ve nasıl saklanır, biberiye çayı nasıl demlenir, biberiye çayı nasıl hazırlanır, biberiye yağı, biberiye yağı nasıl kullanılır, biberiye ile banyo, biberiyenin faydaları, zararları ve yan etkileri nelerdir – konuyla ilgili en doğru bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

BİBERİYE

Diğer İsimleri: BEYAZ PÜREN, BİBERYA, KUŞDİLİ, HASALBAN, DENİZ ŞEBNEMİ,

Latince Adı: ROSMARİNUS OFFİCİNALİS, SALVİA ROSMARİNUS,

İngilizce Adı: ROSEMARY, Almanca Adı: ROSMARİN, Fransızca Adı: ROMARİN

Biberiye Nerede Yetişir?

Biberiye; ılıman iklimlerin ve kumlu, balçıklı toprakların bitkisidir. Daha çok makilerde ve kuru yamaçlarda  görülen çalı biçimindeki bitkinin boyu 2 metreyi bulabilmektedir. İnce ve uzun gövdeli bitkinin alt kısımları yaşlandıkça kahverengiye dönüşüp, kabuklaşır. Parlak, iğneye benzer ince ve yeşil yaprakları olan bitkinin çiçekleri üst kısımlarda toplanır. Beyaz, pembe, mor ve mavi çiçekleri ile Akdeniz Bölgesi’nin yerli bitkisidir. Biberiye, Portekiz’de kendiliğinden yetişmektedir. Amerika, İngiltere, Fransa, Avustralya, İspanya, Çin, Hindistan, Fas ve Güney Afrika’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise özellikle Mersin, Adana, İskenderun yörelerinde doğal yayılış gösterir. Ayrıca süs bitkisi olarak bahçe ve parklarda yetiştirilir.

Biberiye Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Aromatik uçucu yağlar bakımından son derece zengin olan biberiye, dünya mutfağında ve geleneksel tıpta uzun zamandır kullanılan bir bitkidir. Çok eski dönemlerde, özellikle bitkisel ilaç formundan faydalanıldığına dair bilgiler mevcuttur. Ülkemizde süs bitkisi olarak park ve bahçelerde yetiştirilen biberiye, bilimsel adıyla rosmarinus, hoş kokusunun yanında sayısız faydası bulunan bir bitkidir. Bununla birlikte, hem yaş haliyle hem de kuru olarak tüketilebilen bir tür baharattır. Biberiye; verdiği hoş lezzeti ve kokusu nedeniyle en çok et ve sebze yemeklerinde kullanılmaktadır. Özellikle etlerin marine edilmesinde, ilk akla gelen malzemeler arasında yer alır. Bunun yanında balık pişirirken de çokça tercih edilmektedir. En taze hali yeşil salatalara çok yakışan biberiye’nin güçlü aroması diğer tatları bastıracağından, az miktarda kullanımı tavsiye edilir. Biberiye kurusu eklenen zeytin ve zeytinyağları ise kahvaltıda tüketilir. Biberiye olumlu etkileri nedeniyle gaz oluşumu, baş ağrısı, sinirsel gerilimi arttıran  sindirim bozukluğunu gidermede kullanılmaktadır. Hatta preparatları bile satılmaktadır. Kas ve eklemlerdeki romatizmal rahatsızlıklara haricen uygulanır. Almanya ve Amerika’da bu bitki ile rahatlatıcı banyo terapileri yapılmaktadır. Uçucu yağları da aromaterapide kullanılır. Çok eski zamanlardan bu yana Avrupa’da tonik ve uyarıcı özelliklerinden yararlanılmaktadır.

Biberiye Nerede ve Nasıl Saklanır?

Yapraklar, çiçeklenme aşamasından önce, şubat-mart döneminde toplanır.  Çok sıcak olmayan, havadar ve gölge bir yerde kurutulur. Kurutulurken, 35 derecenin üstünde yapay ısı kullanıldığı taktirde en önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağ uçacağından, kurutma işlemi usulüne uygun şekilde yapılmalıdır. Kurutulan yapraklar çok güneş almayan bir yerde, bir cam kavanozda saklanabilir. Yaz boyu toplanabilen taze sürgünler ise taze haliyle tüketilmelidir.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır

Biberiye, çay formunda da tüketilir. 1 büyük fincan çay için; iki çay kaşığı kuru veya 1 çay kaşığı taze biberiye kullanarak biberiye çayı yapabilirsiniz. Biberiyeleri kaynamış suya atın, 10 – 15 dakika boyunca demleyip süzün. Ilınmış çayın içerisine bal ve limon ilave ederek de çayınızı tatlandırabilirsiniz. Soğutularak da içilebilen biberiye çayı, ağız içi yaraların iyileşmesini hızlandırmak için gargara olarak da kullanılır. Aynı şekilde hazırlanan çay, depresyona karşı kediotu kökü ve sarı kantaron ile eşit miktarlarda karıştırılarak içilmelidir. Sindirim problemi yaşayan kişiler, frenk kimyonunu ve rezeneyi havanda hafifçe ezip, eşit oranda biberiye ile karıştırmalıdır.

Biberiye Yağı:

Biberiye yağı yemekten ziyade sağlık için kullanılır. Özellikle saç ve cilt bakımındaki etkinliği nedeniyle gerek evde yapılan maske ve kremlerde gerekse kozmetik sanayinde tercih edilir. Zeytinyağı, badem yağı ya da jojoba gibi yağlarla karıştırılarak elde edilecek bir karışım ile masaj yapmak, kas ve eklem ağrılarına karşı da iyileştirici etki gösterir. Ayrıca biberiye yağı, sahip olduğu mükemmel aroma nedeniyle oda spreyi ve parfüm yapımında da kullanılmaktadır.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Oldukça yoğun kıvamlı bir yağ olması sebebiyle, taşıyıcı bir yağ ile seyreltilip kullanılmalıdır.
 • Ağrı giderici olarak kullanılabilmesi için; 2 damla biberiye yağı ve 2 damla nane yağını 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve ağrıyan bölgeye masajla uygulayın.
 • Konsantrasyonu arttırması için; 3 damla biberiye yağını, yarım çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve boynunuza, cildinize sürün.
 • Saç dökülmesine karşı savaşması için, sedir ağacı yağı ve dağ kekiği yağı ile karıştırıp saç diplerinize sürün. Ardından şampuanla saçınızı yıkayın.
 • Biberiye yağı; lavanta, kakule, adaçayı, papatya, nane ve sardunya yağları ile birlikte kullanılabilir.

Biberiye ile Banyo Katkısı Nasıl Hazırlanır?

50 gram ince kıyılmış biberiye yaprağı, 1 litre suda, üstü kapalı vaziyette kaynama derecesine kadar ısıtılır. Sonrasında 15-20 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülerek banyo suyuna eklenir. Banyo için 20 dakika yeterlidir. Banyo sonrası yatağa uzanarak bir müddet dinlenmek doğru olur. Bitkinin uyarıcı olması nedeniyle, gece alınan banyolar uykusuzluğa neden olabilir. Baş ağrıları, siyatik ağrıları, sinir ağrıları için biberiye ile hazırlanan banyo katkısı faydalıdır. Ayrıca düşük tansiyon şikayeti olanlar da olumlu etkisini görür.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Nasıl Hazırlanır
Biberiye yağı ve Biberiyenin Faydaları
 • Cilt üzerinde derinlemesine etki yaptığı için, antibakteriyel ürünlere göre daha fazla mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. Etkili bir toniktir.
 • Biberiyenin gözle görülür bir güzelleştici etkisi vardır.
 • Güçlü bir antioksidandır.
 • Yapılan klinik çalışmalar; kanserle mücadelede etkin rol oynadığını, kemoterapi tedavisini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği vardır, kılcal damarları açar. Damar tıkanıklıklarının önlenmesi açısından faydalıdır.
 • Saç diplerini uyarıcı etkisi vardir. Saç diplerini kuvvetlendirir. Özellikle biberiye yağı ile yapılan friksiyonlar daha etkilidir.
 • Sinirleri uyararak kuvvetlendirir.
 • Biberiye yağı, kanser tümörlerini ve vücuttaki yağ bezelerini küçültüp sonrasında da tamamen yok olmalarını sağlar.
 • Karaciğere olumlu yönde etkileri olan bitkilerin başında gelir.
 • Beyne yaptığı olumlu etki ile hafızayı kuvvetlendirir.
 • Antidepresif etkisi vardır.
 • Yaprakları mineraller açısından çok zengin olup; demir ve kalsiyum içermektedir.
 • İdrar ve adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle, sindirime faydalıdır. Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılır.
 • Safra salgısını arttırır. Böbrek mesane hastalıklarında faydası görülür.
 • Düşük tansiyon hastalarında tansiyon değerlerini düzenleyici etki yaptığı görülmüştür. (Yüksek tansiyonluların doktorlarına danışmadan kullanmaması önerilir.)
 • Göğsü yumuşatır. Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
 • Yağı haricen sürüldüğünde, romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
 • Kansızlığa ve sarılığa karşı etkilidir.
 • Kadınların aybaşı dönemlerini düzenlemeye yardımcıdır.
 • Uyarıcı etkisinden dolayı erkeğin cinsel gücünü yükselttiği düşünülmektedir.
 • Baş ağrılarına, siyatik ağrılarına ve sinir ağrılarına karşı, friksiyon, kompres veya banyo katkısı olarak kullanılmalıdır.
 • Pek çok virüse karşı savaştığı gözlenmiştir. AİDS hastalığında HIV virüsü de buna dahildir.

Biberiyenin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • Her besin gibi biberiyenin de dozunda kullanımı iyidir. Fazla tüketilirse yan etkiler görülebilir.
 • Biberiye oldukça güvenli bir bitki olmasına rağmen, kalp ve şeker hastaları için, drog ya da çay formunda olması farketmeksizin, kullanım miktarını doktorun belirlemesinde fayda vardır.
 • Biberiye çayı günde 1 fincandan fazla tüketilmemelidir.
 • En fazla bir hafta boyunca düzenli tüketilmeli, ardından bir hafta ara verilmelidir.
 • Fazla kullanımında akciğer ödemi, spazm, kusma ve koma görülebilir.
 • Kan basıncını hafifçe yükseltebilir. Hamilelik döneminde kullanımı uygun değildir.
 • Uzun süreli kullanımında gebe kadınlarda düşüğe sebep olabilirken, erkeklerde de sperm sayısını azaltabilir.
 • Nane ve benzer bitkilere alerjisi olan kişilerin biberiye ve biberiye yağı tüketmemeleri gerekir.
 • Kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir ilaçla etkileşimi görülmemiş olmasına rağmen, doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.
 • Ayrıca bakınız Çivanperçemi

Okuyucunun Dikkatine

Hazırlayan ve Bilinmesi Gerekenler İçin Buraya Tıklayınız.

Değerli okuyucu! Ben Avukat Özgen Terzi. Ben de sizler gibi bir web kullanıcısıyım. Aynı zamanda çocuklarının dünyaya gelmesiyle birlikte, yaşama dair pek çok alanda farkındalık sahibi olmak isteyen bir anneyim. Bunun için en büyük yardımcım internet diye düşünüyordum. Ne yazı ki, ihtiyacım olan konulara dair okuduğum yazıların çoğu zaman eksik ve yanlış bilgilerle hazırlandığını, hiçbir araştırmaya gerek duyulmadan kopyala yapıştır yöntemiyle sayfalara taşındığını gördüm. Bu durum beni ciddiyetle araştırmaya sevk etti. Öncelikli olarak, bitkiler ve besinler konusunu ele aldım. Bunun için, kaliteli yayınları takip ettim, alanında uzman kişilerin kaleme almış olduğu kaynakları okudum, inceledim. Edindiğim bilgilerin doğruluğunu teyit edip yazıya döktüm ve en nihayet bu yazıları sizlerle buluşma noktamız olan birbox.net te paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Sizler de deneyimlerinizi ve bana iletmek istediğiniz mesajları sayfanın altında bulunan yorumlar kısmı aracılığı ile iletebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine: Sayfamızda anlatılanlar tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Her şeyden önce, kullanacağınız besine karşı alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Doktora gitmeden ve rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmeden, burada anlatılan bilgilerden yola çıkarak, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız.  Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar var ise, öncelikli olarak onları kullanmalısınız. Burada anlatılan bitki ve besinleri, tıbbi tedaviye destek amaçlı uygulamalısınız. Aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin