Akgünlük Sakızı

Akgünlük Sakızı

Akgünlük sakızı – Günlük nerede yetişir, akgünlük sakızı – günlük bitkisi nerede ve nasıl kullanılır, akgünlük sakızı – günlük bitkisinin faydaları nelerdir, akgünlük sakızı – günlük çiğnemenin faydaları, akgünlük sakızı – günlük tütsüsü, akgünlük sakızı – günlük bitkisinin zararları ve yan etkileri – konu ile ilgili en doğru bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz.

AKGÜNLÜK SAKIZI – GÜNLÜK

Diğer İsimleri: KÜNDÜR, BUHUR, SIĞLA SAKIZI, GÜNLÜK REÇİNESİ, BUHA AĞACI, GÜNLÜK SAKIZI,

Latince Adı: BOSWELLİA SERRATA, BOSWELLİA CARTERİİ, LİQUİDAMBAR ORİENTALİS,

İngilizce Adı: FRANKİNCENSE GUM, OLİBANUM, Almanca Adı: WEİHRAUCH GUMMİ, Fransızca Adı: L’OLİBAN, GOMME D’ENCENS

Akgünlük Sakızı – Günlük Nerede Yetişir?

Akgünlük sakızı Türkiye’de akgünlük, sığla ya da günlük adlarıyla bilinen, Boswellia serrata bitkisinden elde edilen bir reçinedir. Boswellia serrata bitkisi genelde 2 metrelik dikenli bir ağaç veya çalı şeklindedir. Muğla’da yaygın olarak bulunan (Acıfındıkgiller-Hamamelidaceae familyasına mensup) Liquidambar Orientalis Miller ağacı, Sanskritçede Hint oli-banum, Salai guggul ve Sallaki olarak da bilinir. Daha çok sıcak iklimde yetişen akgünlük bitkisi yoğunlukla, bazı Arap ülkeleri, Hindistan ve Kuzey Afrika Bölgelerinde görülür. En kaliteli akgünlük Yunanistan’da bulunur.

Akgünlük Sakızı – Günlük Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Boswellia serrata esas olarak Hint tıbbında kullanılan bir bitkidir. İçerdiği enflamasyonu ve ödemi azaltıcı maddelerden dolayı, antiinflamatuar etkisiyle bilinir. Geleneksel tıbbın çok sık başvurduğu bu bitki tabiat eczanesinin bulunmaz bir şifa deposudur. Ülkemizde akgünlük ya da günlük  adıyla tanınan bitkinin çok çeşitli kullanım şekilleri vardır. Halk arasında genelde çiğnenerek, toz halinde yutularak ya da su ile karıştırılmak suretiyle tüketilir. Yağı ile masaj uygulayarak kullanımı da yaygındır. Çocuklar günlük sakızını bal ile çiğneyebilirler. Eczanelerde kapsül olarak da satılmaktadır. Günlük sakızını kaynatıp masaj ve kompres yapabilirsiniz. Buhar yolu ile kullanılırsa solunum yollarını temizler. Mide ve bağırsak sorunlarına, hemoroide de iyi gelmektedir. Tonik olarak kullanılırsa yaralara, cilt kırışıklıklarına ve cildi gençleştirmeye fayda sağlamaktadır. Ayrıca parfüm ve banyo malzemelerinde kullanıldığı bilinmektedir. Akgünlük sabun olarak kullanıldığında, kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir. Aynı zamanda toksinlerden arınan cilde taze ve diri bir görüntü vermektedir.

Akgünlük Sakızı – Günlüğün Faydaları Nelerdir?

Akgünlük sakızı Faydaları
Akgünlük sakızı Faydaları

1. Kanseri önler

Kanser tedavisinde oldukça önemli bir yeri olan akgünlük bitkisi, enflamasyona ve şişmeye neden olan bağışıklık sisteminin reaksiyonlarını durdurmaya yardımcı olmasının yanı sıra antienflamatuar etkileriyle ağrıyla mücadele eden potansiyel bir kanser tedavi edicidir. akgünlük özütü, NSAII (non steroidal antienflamatuar ilaçlar) kadar etkili bir ağrı kesicidir. Özellikle prostat kanseri, rahim, mesane, kolon ve kemik iliği kanserlerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirdiği, kanserli hücrelerin azalmasında çok büyük yararları olduğu gözlenmiştir. Yapılan bazı araştırmalarda kanserli hücrelerin yayılmasını önlediği gözlenmiştir. Özetle; yan etkilere neden olan pek çok kimyasal ilacın aksine, yüzyıllardır komplikasyonsuz ve güvenli bir şekilde kullanılan bir şifa kaynağıdır.

2. İnflamasyonu önler

Akgünlük ağacı özünün içerisinde boswellik asit ve terpenler bulunur. Bununla birlikte antienflamatuar etki gösteren koruyucu bileşenler de içerisinde mevcuttur. Terpenler bazı bitkilerde bulunan ve kuvvetli koku veren kimyasallardır. Özellikle okaliptus, fesleğen ve nanede bulunurlar. Güçlü aromaları ile sivrisinekleri ve böcekleri kovar, bitkileri çevresel stresten korurlar. İnsan vücudunda da aynı işlevi gerçekleştirerek serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlerler. Akgünlük bitkisinin içerisinde bulunan akba t-lenfositleri, NSAII’lar gibi çalışsa da akbanın etki mekanizmaları çok farklıdır. Farklı iltihap enzimlerini hedef alır. Akgünlük bitkisi, mide ve bağırsak astarının bütünlüğünü daha iyi koruyabildiği için NSAII, ağrı kesicilere göre çok daha az yan etkiye sahiptir. Ayrıca toksisite riski de oldukça düşüktür. Bitkinin içerisinde bulunan incensole maddesi de tümör oluşumunu engeller. Bu madde aynı zamanda ruh halini dengeleyici özelliğiyle doğal bir antidepresan ve anti-anksiyete görevi görür.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklara ve antijenlere karşı savaşmak için sürekli olarak farklı antikor türleri üretir ancak bazen bu işlevi aksayabilir ve organları oluşturan sağlıklı dokular da dahil olmak üzere kendi vücut dokuları ile savaşan antikorlar meydana gelebilir. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatarak pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Yapılan birçok çalışma, akgünlük ekstraklarının ülseratif kolit, crohn hastalığı ve kollajenöz kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarının (IBD) tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda huzursuz bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını da azalttığı gözlenmiştir. Bağırsak hastalıklarının sebep olduğu yanma ve şişmeyi azalttığı, normal bağırsak hücresi yapılarını geri kazandırdığı ve bağırsak duvarındaki açıklıkların iyileşmesine yardımcı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

4. Cilt sağlığını korur

Akgünlük bitkisi cilt üzerinde de iyileştirici etkiler sunar. İçerisinde bulunan faydalı bileşikler, boswellik asit ve antioksidanlar cilt sağlığının korunmasında oldukça başarılıdır. Ayurvedik tıpta deri iltihabı ve cilt yaraları tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Cildi kuruyan ve gerilen kişilerin cildine elastikiyetini geri kazandırırken, kırışık oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Yaşlanma etkilerini en aza indirir, cilt üzerinde oluşan yaşlılık lekelerini giderir.

5. Solunum yolu enfeksiyonlarını giderir

Akgünlük bitkisi, solunum yolları ve sinüs kanallarında meydana gelen enfeksiyonları onarır. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların sebep olduğu öksürük ve boğaz ağrısı semptomlarını hızlı bir şekilde giderir. Yapılan çalışmalar, astım ve alerjik rinit semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu da göstermiştir. Akgünlük bitkisi bir antienflamatuar olarak akciğerde oluşan yoğun miktardaki balgamı ortadan kaldırarak rahat nefes almayı sağlar. Yine yapılan araştırmalar, akgünlük bitkisinin antiviral özelliği olduğunu da göstermiştir. Öyle ki geleneksel Çin tıbbında uzun yıllar kan dolaşımını iyileştirmek, iyileşme sürecini hızlandırmak, soğuk algınlığı, grip, cüzzam, gonore gibi bakteriyel ve viral enfeksiyonların ağrılarını gidermek için kullanılmıştır.

Akgünlük – Günlük Bitkisinin Özetle Faydaları Şöyledir:

Akgünlük Sakızı Tütsüsü
Akgünlük Sakızı Tütsüsü
 • Gribal enfeksiyonlarda etkilidir.
 • Antiseptik özelliği kuvvetlidir. Parazit tedavisinde antiseptik olarak kullanılır. Yaraların tedavisinde de dıştan sürülerek uygulanır. Mikrobiyal enfeksiyonlarda etkilidir.
 • Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yaraları tedavi edici etkisi vardır.
 • Doğadaki bitkiler arasında, en güçlü iltihap karşıtı özelliğe sahip bitkilerden bir tanesidir. Astım, romatizmal hastalıklar, bağırsak sorunları, bazı kanser türleri, iltihaplı hastalıklar ve nörolojik hastalıkların tedavisinde etkin rol oynar.
 • Gastrit, kolit, ishal, akne, yara, adet düzensizliği, sistit, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, ruhsal sıkıntılar, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklığı gibi sayısız rahatsızlığın iyileşmesinde kullanılır.
 • Uyuz ve mantar gibi cilt hastalıklarında merhem ya da yakı şeklinde uygulanır.
 • Günlük  ve kara üzüm beraber yendiğinde hafızanın kuvvetlenmesinde çok etkilidir.
 • İçte ve dışta oluşmuş yaraların tedavisinde akgünlüğün sirke ile beraber içilmesi olumlu sonuçlar verir.
 • Alt ıslatma sorunu için, yatmadan önce bir çay kaşığı su ile günlük sakızı yutulur.
 • Çiğnendiğinde diş etlerine iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde romatizmal ağrılarda özellikle eklem ağrılarını hafiflettiği, kıkırdakları besleyerek eklem deformasyonunu önlediği bilinmektedir. Romatizmal ağrılarda masajla uygulanır, cilt ve saç bakımı maskelerinde de canlandırıcı olarak kullanılır. Cildi ve göğsü yumuşatır ve rahatlatır.

Akgünlük Sakızı – Günlük Çiğnemenin Faydaları:

 • Hafızayı güçlendirir.
 • Alzheimer hastalığından koruyucu, bazen de tedavi edici özelliği vardır.
 • Hamile kadınlar kullanırsa erkek çocuğunun zeki ve delikanlı, kız çocuğunun akıllı ve güzel olacağı söylenir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Gözleri kuvvetlendirir.
 • Kanseri önleyici etkisi vardır.
 • Kadınlarda cinsel isteksizliği giderir.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirir.
 • Tütsüsü mikropları öldürür.
 • Bağışıklığı güçlendirici diğer bitkiler bakınız Kereviz tohumu

Akgünlük Sakızı – Günlük Tütsüsü

Günlük sakızının çok bilinmeyen faydalarından biri, negatif enerjiyi temizlemesidir. Evde hissedilen kötü enerji ve nazarı gidermede akgünlük tütsüsü çok etkilidir. Hergün 3 adet yutup, üzerinizde de bulundurarak negatif yüklerinizden uzaklaşabilirsiniz.

Bir miktar sığla sakızı küçük ve temiz bir tavada ısıtılır. Isıtılan günlük, tütsü olarak kullanılır. Tütsü yakıldıktan sonra, dumanı tüm ev içerisinde gezdirilerek evin enerjisi dengelenir. Günlük reçinesi, üzerlik tohumu ve adaçayı ile beraber yakılabilir. Tütsü nazarı yok ederek kişiyi rahatlatır, bedenine dinginlik verir. Ortamın enerjisini güzelleştirir.

Tütsü İslam Dini’nde de yeri olan bir olgudur. Peygamber Efendimiz’in (a.s.m), güzel kokmaları için mescidlerde buhur yakılmasını emrettiği bilinmektedir. (Buhârî, “Cenâʾiz”, 8, 9, 13)

Yine Peygamberimiz bir hasislerinde. “Evlerinizi zaman zaman akgünlük, yavşan, kekik ve gelin çiçeği gibi güzel kokulu otlarla tütsülendiriniz” buyurmuştur. (Râmuz s.243)

Hz. Ali (r.a): Günlük yemeye devam et. O, kalbi kuvvetlendirir. Unutkanlığı giderir.

İmam Caferi Sadık (a.s) akgünlük tütsüsü ile ilgili buyurmuşlar : “Kündür, Enbiya’nin kabul gördüğüdür, Hz. Meryem ondan medet alırdı, hiç bir tütsü onun tütsüsü gibi gökyüzüne yükselmez, tütsüsü şeytanları uzaklaştırır ve hastalıkları defeder, ondan mahrum kalmayınız.”

Başka bir buyrukta, günlükten şöyle bahsetmişlerdir: ” Kündür tütsüsü olan evden sinsi ve kötü ruhlu cinler uzaklaşır.”

Akgünlük Sakızı – Günlük Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • Fazla tüketilirse midede şişkinlik, kramp, ishal, mide bulantısı gibi gastrointestinal problemlerin görülmesine sebep olabilir.
 • Akgünlük bitkisi topikal olarak kullanılabilen bir bitkidir. Ancak alerjik bünyelerde topikal olarak kullanımı cilt iltihaplanmalarına neden olabilir.
 • Aşırı miktarda tüketildiğinde nadiren de olsa karaciğerin işlevini ve sağlığını etkileyebilir. Toksik etkilerin görülmesine sebep olarak bazı yan etkiler oluşturabilir.

Okuyucunun Dikkatine

Hazırlayan ve Bilinmesi Gerekenler İçin Buraya Tıklayınız.

Değerli okuyucu! Ben Avukat Özgen Terzi. Ben de sizler gibi bir web kullanıcısıyım. Aynı zamanda çocuklarının dünyaya gelmesiyle birlikte, yaşama dair pek çok alanda farkındalık sahibi olmak isteyen bir anneyim. Bunun için en büyük yardımcım internet diye düşünüyordum. Ne yazı ki, ihtiyacım olan konulara dair okuduğum yazıların çoğu zaman eksik ve yanlış bilgilerle hazırlandığını, hiçbir araştırmaya gerek duyulmadan kopyala yapıştır yöntemiyle sayfalara taşındığını gördüm. Bu durum beni ciddiyetle araştırmaya sevk etti. Öncelikli olarak, bitkiler ve besinler konusunu ele aldım. Bunun için, kaliteli yayınları takip ettim, alanında uzman kişilerin kaleme almış olduğu kaynakları okudum, inceledim. Edindiğim bilgilerin doğruluğunu teyit edip yazıya döktüm ve en nihayet bu yazıları sizlerle buluşma noktamız olan birbox.net te paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Sizler de deneyimlerinizi ve bana iletmek istediğiniz mesajları sayfanın altında bulunan yorumlar kısmı aracılığı ile iletebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine: Sayfamızda anlatılanlar tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Her şeyden önce, kullanacağınız besine karşı alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Doktora gitmeden ve rahatsızlığınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmeden, burada anlatılan bilgilerden yola çıkarak, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız.  Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar var ise, öncelikli olarak onları kullanmalısınız. Burada anlatılan bitki ve besinleri, tıbbi tedaviye destek amaçlı uygulamalısınız. Aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin