Yanık Kremi

Yara Kremi

Yanık kremi dendiği zaman aklınıza ilk olarak yanığı iyi eden, yanık tedavisinde kullanılabilen krem gelecektir. Oysa hepsi değil ama bazı yanık kremlerinin aynı zamanda pişik kremi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Tabi ki de ister yanık kremi olarak ister pişik kremi olarak kullanın, öncesinde muhakkak bir uzman sağlıkçıya danışın. Evinizde oluşan ufak tefek yanıklarda dahi kullanmanız gereken kremi eczacınıza sormadan almayın, aksi taktirde sonrasında daha büyük sorunlarla başınız ağrıyabilir. Örneğin kendi parmağım yandığında eczacımın bana önermiş olduğu “Silverdin” isimli bir yanık kremi kullandım ve gerçekten kremi sürdüğüm anda acısını kesti.

Yanık

Yanık, çeşitli şekillerde ve çok farklı sebeplerden dolayı vücudumuzda meydana gelen hasardır. Yanık yalnızca sıcaktan oluşmaz, çok soğukta da insanların uzuvlarında ve vücutlarında yanıklar oluşabilir ve her birinin tedavisi de birbirinden farklıdır. Bunun dışında daha bir çok şekilde yanık oluşabilir. Örneğin lazer yanığı gibi. Basit yanıklarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini aşağıda anlattım. Kendi tecrübelerime dayanarak paylaştığım bilgiler tamamen paylaşım amaçlıdır, lütfen sizler doktorunuza danışmadan herhangi bir krem kullanmayın ve herhangi bir tedavi yöntemi denemeyin. Yanıklarınızı diş macunu vs gibi kulaktan dolma şeylerle tedavi etmeye kalkmayın, kendinize ve sevdiklerinize daha fazla acı verebilirsiniz.

Yanık Kremleri

Bepandhen yanık kremi, Anestol Pomad yanık kremi, Madecassol yanık kremi, Silverdin yanık kremi, Hametan yanık kremi, Fito yanık kremi dir. Ayrıca bu kremlerin kendi markası altında plus ve daha farklı tedavi etkisine sahip versiyonları vardır. Bunların dışında da kremler vardır. Bazı kremler aynı zamanda pişik tedavisinde de kullanılabilir.

Hiç bir kremi doktorunuza sormadan kullanmayın, özellikle alerjik durumları olan, krem ya da ilaçların içeriğindeki maddelere aşırı hassasiyet gösterebilecek olan kişiler bu konuda çok daha hassas olmak zorundadır.

Yanık Tedavisi

En sık rastlanılan ev kazalarındandır ufak ya da büyük çaplı yanıklar. Başımıza geldiği anda yapılacak ilk ve doğru müdahale ileride bedenimizde kalıcı hasarların yaşanmasını en aza indirgeyecektir. Yanık konusunda kendi yaşadığım tecrübemi kısaca sizlerle paylaşmak isterim. Keyifli bir pazar günü ailemle mangal keyfi yaparken parmağımı feci şekilde yaktım. Yanık çok büyük değildi belki ama acısı günümü mahvedecek kadar beni zorluyordu. İlk işim elimi soğuk suya tutmak oldu. Elim iyice kuruduktan sonra doğruca ecza kutusuna gittim ve eczacımın bana daha önceden yanıklar için önermiş olduğu “Silverdin” isimli kremi aldım. Parmağımın yanan kısmına tüm yüzeyi kaplayacak şekilde kremi hafif bir tabaka halinde sürdüm. Takriben bir ya da iki dakika sonra parmağımdaki yanık acısı hafifledi, beş on dakika sonra ise acının tamamen kaybolduğunu hissettim. Krem parmağımdan silindikçe kremi tazeledim. Parmağımı ıslatmamaya özen göstererek kremin yaraya iyice nüfuz etmesini bekledim. Acının tamamen geçtiğini gördükten sonra yine eczacımın tavsiyesi ile daha önceden almış olduğum terramycin (deri için olan) kremini kullandım. Yaram iyileşene dek sabah akşam terramycin kremi sürmeye devam ettim. İlk gün yaramı gazlı bezle parmağımı çok sıkmayacak şekilde sardım. Üçüncü gün gazlı bezi çıkardım ki yaram açık kalsın ve havayla temas ederek iyileşme süresi hızlansın. Bu arada yaram iyileşinceye kadar terramycin kullanmaya devam ettim. Sonuç; hiçbir iz kalmadan parmağım iyileşti. Bütün bunlar eczacımın talimatları doğrultusunda evde uygulamış olduğum bir yöntemdir. Sizler de lütfen öncelikli olarak bir doktora ya da eczacıya danışıp, onların vermiş olduğu tedavi yollarını izleyin.

Yanık Dereceleri

Yanıklar vücudun neresinde olursa olsun, hayati önem ve etkilerine göre 1, 2, ve 3. derece yanıklar olarak sıralandırılırlar. Bunlar arasında ağrısı ve acısı en hafif olan, aynı zamanda iyileşme süresi en kısa olan ufak çaplı yanıklar 1. derece yanıklar olarak adlandırılır. Hayati önemi arttıkça derece de artar.

Yanık İzi

Ufak tefek yanıklarda düzgün ve doğru yapılacak bir tedavi ile vücudunuzun yanan kısmında kesinlikle iz kalmayacaktır. Özellikle yaşı genç hastalar için yaş durumu bir avantajdır. Daha büyük yanık izleri için de günümüzde artık pek çok estetik cerrahi çözüm mümkündür. Bunların iyi bir şekilde araştırılması ve mümkünse en az 2 veya 3 doktora gidip, hepsinin görüşleri alınarak uygulanacak en doğru yöntemde karar kılınması gerekir.

Sizlere faydalı olabilecek bilgileri daha fazla paylaşabilmemiz adına lütfen istek ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtin.

Sevdiğiniz Kişiler ile Paylaşın

Önerilen Konular

2 Thoughts to “Yanık Kremi”

  1. Osman

    Bilgiler için çok teşekkürederim.

    1. Admin

      Biz teşekkürederiz. Geri dönüşünüz için.

Konu ile ilgili düşünceleriniz

BB birbox Lütfen bilgilerinizi girin